Z JOGÍNOVY KNIHOVNY XIII – MUDRY: JÓGA PRSTŮ

Dnešní tip na knihu z jogínovy knihovny se týká pokročilejších jógových technik. Mudry neboli gesta či postoje/postavení označují nejčastěji postavení rukou (chin mudra) nebo celého těla (vipareeta karani mudra). Toto postavení má následně vliv na specifické části těla a/nebo na psychiku.
Přestože je o mudrách známo (i když nejinak tomu je i u ásan), že by se je měl žák učit přímo od učitele, kniha, kterou jsem dnes vybral, je pojata spíše západně (= se zaměřením na zmírnění odstranění problémů, tj.bez duchovních aspektů) a každý kdo zmíněné mudry bude zkoušet, je tak může pojmout minimálně jako protažení pro prsty rukou, což v dnešní klávesnicovité době není úplně k zahození.

Důvěryhodnost uvedených slov, příkladů a účinků jednotlivých muder dodává autorčina minulost, která byla ve znamení silného astmatu a s ním spojených stavů úzkosti a deprese. Kniha ale obsahuje také mudry pro zklidnění, znovu nabití, ke zmírnění/odstranění problémů s jednotlivými orgány a obtíží jako jsou bolesti zad, migrény nebo třeba menstruační problémy. U každé mudry naleznete kromě jejího originálního a přeloženého názvu také popis, dobu, po kterou by se měla držet, doporučení, afirmaci, vizualizaci a tip na bylinky, kterými svůj záměr můžete podpořit.

Možná je nasnadě říci: „Když tomu někdo chce věřit, tak ať si věří,“ jako protiargument zde ale stojí otázka: „Opravdu by mudry přežily stovky let,
kdyby nefungovaly?“

Gertrud Hirschi: Mudry – Jóga Prstů

15 bhudi

21 rudra

34 maha sakral

Kde se o mudrách dočíst více?
Asana Pranayama Mudra Bandha
Hatha Yoga Pradipika
Gheranda sanhitá

Pavel Hub
Autor DVD Ashtanga Vinyasa jóga pro začátečníky a středně pokročilé
Autor Vánoční výzvy
Autor online/USB kurzu Od začátku správně
15 let praxe: 6.000+ lekcí, seminářů, teambuildingových akcí a jóga víkendů
Studoval s top učiteli z Evropy, USA a Indie

Mým cílem je, abyste se cítili dobře nejen "na podložce", ale taky "mimo podložku." Abyste si každý den užili naplno, bez stresu a s náladou, kterou jen tak něco nerozhází :-)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů