Z JÓGÍNOVY KNIHOVNY X – ÚVOD DO FILOZOFIE A PRAXE JÓGY

Jestli jste toho již o józe přečetli spoustu, ale rádi byste si své poznatky utřídili nebo jste o józe slyšeli teprve nedávno a chtěli byste o ní získat kvalitní přehled, jen nevíte, kterou z toho nabízeného množství knih si vybrat, doporučuji Úvod do filozofie a praxe jógy od Ph.Mr. Rudolfa Skarnitzla. Nejen, že jde o původní českou knihu, ale autorem je navíc člověk, který jógou opravdu žije.
Kniha podává vynikající přehled o tématech jakými jsou např. guny, védanta, zákon karmanu, atmavičára nebo čtyři hlavní jógové směry.

Zde je dnešní ukázka:
Jóga není věcí zdviženého prstu a není v ní místo pro jakékoliv zastrašování. Nezatracuje hříšníka a nevylučuje ho. Jóga prohlašuje, že se dopouštíme chyb, poklesků a omylů z důvodu nevědomosti, do které jsme zapleteni a pro kterou trpíme.

V indické tradici se výraz guna poprvé objevuje ve filozofickém systému sánkhja, který je ze všech indických systémů nejstarší.
Podle sánkhja systému sestává celý vesmír z nesčetných kombinací gun, které jsou podkladem všech jevů, ať fyzikálních či mentálních. Guny se uvádějí jako nepřetržitý třídílný základní tvořící proces.

Karmajóga zdůrazňuje volní stránku povahy člověka, která se promítá jako vůle po životě, po činnosti. Činnost je skutečně prostým podkladem života. Nikdo nemůže zastavit činnost. Otázka jen zní, zda-li z hlediska jógy se člověk zabývá užitečnou, mysl očišťující a osvobozující činností, nebo takovou, která ještě přikovává do světa nevědomosti.
Rádžajóga je vědecký systém meditace. Představuje metodu, kterou používají všichni, kdo chtějí vlastní zkušeností poznat přirozenost svrchovaného konání, které různá náboženství nazývají Bohem.
Slovo „bhakti“ pochází z kořene „bhadž“, který má význam „sloužit“ ale také „účast“, „podíl“ a znamená službu Bohu. Bhakta je ten, kdo je uctívající, kdo je oddán a odevzdává svůj podíl Bohu.
Středem veškeré aktivity člověka jsou jeho touhy a přání; ty spočívají na představě jáství-ega a jsou jím podmíněny. Základním pocitem člověka je pocit vlastní existence, vědomý pocit „já jsem“. Zkoumání tohoto vědomého jáství a odhalení jeho skutečné podstaty – onoho vědomého svědka a trvalé přebývání v něm – je cílem džňána jógy.

Pavel Hub
Autor DVD Ashtanga Vinyasa jóga pro začátečníky a středně pokročilé
Autor Vánoční výzvy
Autor online/USB kurzu Od začátku správně
15 let praxe: 6.000+ lekcí, seminářů, teambuildingových akcí a jóga víkendů
Studoval s top učiteli z Evropy, USA a Indie

Mým cílem je, abyste se cítili dobře nejen "na podložce", ale taky "mimo podložku." Abyste si každý den užili naplno, bez stresu a s náladou, kterou jen tak něco nerozhází :-)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů