Z JÓGÍNOVY KNIHOVNY VIII – LIGHT ON PRANAYAMA

Dnes jsem z police jógínovy knihovny vytáhl jeden z nejčtenějších titulů zabývající se dýchacími technikami. Ty tvoří čtvrtý člen Pataňdžaliho systému ashtanga jógy a jsou prostředkem k ovládání prány, vitální energie.
Light on Pranayama mistra BKS Iyengara podrobně, ale velmi čtivě odhaluje význam jógy a pránájámy všeobecně, aby se následně pustila do nejmenších detailů nejznámějších technik. Zadoprovodu fotografií a ilustrací poukazuje nejen na jejich provedení, ale také vyjmenovává úskalí, tipy a účinky, které mohou zájemce potkat.

A nyní již k ukázce:
Pránájáma není jen běžné automatické dýchání, které udržuje vaši duši a tělo pohromadě. Disciplinovanými technikami se skrz vydatný příjem kyslíku odehrávají v těle sádhaka jemné chemické změny. Cvičení ásan odstraňuje překážky, které brání práně proudit tělem. Také reguluje všechny sádhakovy myšlenky, touhy a činy, dodává mu vyrovnanost a obrovskou sílu vůle potřebnou k tomu, aby se stal svým pánem.

Ve stáří se dýchací funkce zhoršují, kvůli smrštění průdušek, které tak přijímají méňe kyslíku. Pránájáma jim pomáhá navrátit jejich velikost a nutí červené krvinky cirkulovat ve všech částech těla, naplňuje je životem a energií. Cvičením Pránájámy mohou i dříve narození oddálit proces stárnutí.

Zádrž dechu v Kumbhace by neměla být chybně vykládána jako vytváření napětí v mozku, nervech a v těle, pro zadržení dechu. vytvářením napětí vede k zvýšenému krevnímu tlaku. Kumbhaka má probíhat bez napětí v hlavě, aby byl revitalizován nervový systém.

Originální verze:
Pranyama si not just automatic habitual breathing to keep body and soul together. Through the abundant intake of oxygen by its disciplined techniques, subtle chemical changes take place in the sadhaka’s body. The practice of asanas removes the obstructions which impede the flow of prana throughout the body. It also regulates all the sadhaka’s thoughts, desires and actions, gives poise and the tremendous will-power needed to become a master of oneself.

In old age, the respiratory function decreases, due to the contraction of the air cells of the lungs, which take in less oxygen. Pranayama will help to normalise their size and make the red corpuscles circulate in all parts of the body infusing life and vigour throughout. By its practice even old people can delay the ageing process.

Retention of the breath in kumbhaka should not be misinterpreted as re-tension of the brain, the nerves and the body to hold the breath. Re-tensioning leads to hyper-tension. Kumbhaka has to be done with the brain relaxed so as to re-vitalise the nervous system.

Pavel Hub
Autor DVD Ashtanga Vinyasa jóga pro začátečníky a středně pokročilé
Autor Vánoční výzvy
Autor online/USB kurzu Od začátku správně
15 let praxe: 6.000+ lekcí, seminářů, teambuildingových akcí a jóga víkendů
Studoval s top učiteli z Evropy, USA a Indie

Mým cílem je, abyste se cítili dobře nejen "na podložce", ale taky "mimo podložku." Abyste si každý den užili naplno, bez stresu a s náladou, kterou jen tak něco nerozhází :-)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů