Z JÓGÍNOVY KNIHOVNY IV – JÓGA, VĚDA O DUŠI

Autorem knihy, z které je dnešní ukázka, je jeden z nejoblíbenějších učitelů, mystiků a filosofů, zároveň je však mnohými považován za kontroverzního. Jeho oblíbenost je dána především otevřeností, se kterou mluvil nejen o náboženstvích, ale také o politice a sexu.
Jistě by stálo za zmínku a za přečtení více titulů, než jen ten dnešní. Jsme ale v jogínově knihovně :-) Pojďme se proto podívat na ten, který slovo jóga obsahuje v samotném názvu: Osho – Jóga, věda o duši.

Celým principem jógy je snaha stát se svým vlastním pánem; nebýt otrokem mnoha vášní a tužeb, nebýt tažen mnoha směry.

Patanjali tvrdí, že pokud dokážete několik hodin sedět tiše bez hnutí, zlepšujete tím vaši schopnost být, pokud dokážete setrvat v jedné poloze, tělo vám začne sloužit, začne vás poslouchat.

Do stavu, který se nazývá jóga, se dostanete pokud zastavíte svou mysl. Dokud vaše mysl pracuje, nelze tohoto stavu dosáhnout. Můžete poctivě cvičit, ale pokud nezastavíte mysl a pokračujete v myšlení, nejste v józe.

Když dokážete oddělit mysl od sebe, uvědomíte si, že vy nejste mysl a že své myšlenky můžete ovládat a ne jim podléhat.

Trvalé úsilí není potřeba proto, abyste něčeho dosáhli, ale kvůli zlozvykům. Není potřeba bojovat proti přirozenosti, ale proti zlozvykům. Přirozenost je stále připravena vámi proudit, abyste se s ní sjednotili, ale vzorce vašich zvyků jsou špatné. Tyto zvyky vytváří bariéry, bloky. Proti těmto zlozvykům je třeba bojovat – dokud je nezničíte, vaše vnitřní přirozenost nemůže začít proudit a naplnit svůj osud.

Dokud se nestanete jednotnou bytostí, pak ať budete dělat cokoliv, vždycky budete mít pocit, že o něco přicházíte. Nikde se nebudete cítit jako doma, pořád někam pojedete, ale nikdy tam nedojedete. Hlavním významem sebeovládání je nasměrování svého života. Ovládat se znamená dostat se do svého středu, být tam. Jak to udělat? Jakmile nasměrujete svůj život, vaše centrum se okamžitě zaktivizuje. Nasměrování vytvoří střed a střed udává směr. Navzájem se doplňují.

 

Pavel Hub
Autor DVD Ashtanga Vinyasa jóga pro začátečníky a středně pokročilé
Autor Vánoční výzvy
Autor online/USB kurzu Od začátku správně
15 let praxe: 6.000+ lekcí, seminářů, teambuildingových akcí a jóga víkendů
Studoval s top učiteli z Evropy, USA a Indie

Mým cílem je, abyste se cítili dobře nejen "na podložce", ale taky "mimo podložku." Abyste si každý den užili naplno, bez stresu a s náladou, kterou jen tak něco nerozhází :-)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů