Z JOGÍNOVY KNIHOVNY I – YOGA: THE SECRET

Dnešním večerem startuje pravidelná rubrika: Z jógínovy knihovny
Najdete v ní úryvky z knih o józe/s jógou souvisejících – jak se totiž říká, vlastní zkušenost je ten nejpomalejší učitel, tak proč nenačerpat v několika minutách to, na co jiní přicházeli celá léta?
Přeji Vám, abyste zde našli inspiraci ať už pro cvičení nebo váš každodenní život a pokud budete chtít k uvedenému úryvku cokoliv dodat, určitě okomentujte.

A nyní již dnešní ukázka: Danny Living – Yoga: The Secret

Během cvičení se ciťte dobře.

Podle tradice by se ashtanga měla cvičit denně kromě sobot, novů a úplňků. Považujte tyto „dny volna“ za stejně důležité jako dny, kdy cvičíte, berte je jako součást své praxe.

Ve dnech, kdy cvičíte se snažte a cvičte, i kdybyste měli udělat jen pár pozdravů slunci.

Bilancujte.

Odpusťte si, pokud se cítíte vinni nebo ještě lépe, v okamžiku, kdy si začnete uvědomovat negativně laděné myšlenky. Pamatujte,
že dnešní pocit viny znamená zítřejší napětí.

Je to osobní volba. V některých dnech mé tělo potřebuje cvičit jen trochu. Vždycky si najdu čas na pětiminutovou Šávásánu.

Nikdy jsem nelitoval, že jsem si zacvičil.

Nechte vaše tělo mluvit. Poslouchejte. Není to o závodění, neexistuje žádný bodovací systém.

Jeden den v týdnu, když máte více času a energie, např. v neděli, můžete zkusit odcvičit celou první sérii. V jiných dnech možná uděláte jen Šávásánu.

A pamatujte, udělejte ve své mysli místo pro změny.

Originál:
Feel Good while you practice.

Ashtanga tradition encourages a daily practice, but invites its practitioners to take off Saturadys and each month´s new and full moon days. Consider adopting these Saturday and moon days off in to your practice. Consider these „days off“ to be just as important as „days on“ and enjoy them as a part of, not separate from, your practice.

On the practice days, try and practice, even if your practice that day is comprised of only a few sun salutations and Shavasana.

Build up over time.

Forgive yourself if you are feeling guilty or better, the moment you begin to recognize negative, self-defeating thoughts.Remember, that today´s guilt is tomorrow´s tension.

This is a personal choice. Some days, my body might just need a little practice. I can always find time to do Shavasana for five minutes.

I´ve never practiced and regretted it.

Let your body tell you. Listen. There´s no race. There´s no point system awarded.

One day a week when you have more time and energy, like Sunday, you can attempt the whole Primary Series. Some days, you might only do Shavasana.

And remember to make a space in your mind for the changes.

Pavel Hub
Autor DVD Ashtanga Vinyasa jóga pro začátečníky a středně pokročilé
Autor Vánoční výzvy
Autor online/USB kurzu Od začátku správně
15 let praxe: 6.000+ lekcí, seminářů, teambuildingových akcí a jóga víkendů
Studoval s top učiteli z Evropy, USA a Indie

Mým cílem je, abyste se cítili dobře nejen "na podložce", ale taky "mimo podložku." Abyste si každý den užili naplno, bez stresu a s náladou, kterou jen tak něco nerozhází :-)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů