SROVNÁVÁNÍ A SOUTĚŽENÍ: NE VE VAŠÍ PRAXI – I. DÍL

Dnes jsem pro vás připravil překlad první části článku mého oblíbeného učitele a tvůrce pojmu Poweryoga, Bryana Kesta. Téma srovnávání a soutěžení, myslím, nikdy úplně nezestárne a tak stojí za to se na chvíli zastavit a zamyslet se, jestli nám naše ega občas při cvičení nechystají podobnou past :-) Pro ty, kteří raději originál, odkaz je zde:http://www.poweryoga.com/comparing-competing-in-yoga-pratice/

Dokážete si představit, nakolik může ozařování rakovinového tumoru ovlivnit hladinu vaší energie? Co vyrovnání se s nedávným úmrtím osoby, kterou jste milovali? Dokázali byste si představit, omezení, která s sebou přináší zácpa nebo vyhřezlá ploténka? Co zablokovaný krk nebo problémy s hamstringy, nedávná operace, tabáková abstinence, špatný zrak nebo sluch, drogová zÁvislost, kocovina, artritida, lupus, naražený prst, vymknuté zápěstí nebo kotník? A co PMS, menstruace, menopauza nebo první trimestr těhotenství? Co hemeroidy, dna nebo nespavost? Výše uvedené potíže jsou jen nepatrným procentem problémů a stavů, se kterými by se lidé okolo nás mohli potýkat a pravděpodobně se i potýkají a které si, při pohledu na ně, ani neuvědomujeme. Také skutečnost, že my všichni jsme produkty naprosto jedinečných minulostí, které nás každého jinak poznamenaly.

Jinými slovy, všechny naše zkušenosti jsou velmi rozdílné stejně jeko naše touhy. Toto uvědomění nanejvýš zdůrazňuje absurditu srovnávání a soutěžení s ostatními. Opravdu mě nenapadá mnoho lepších způsobů, jak zneuctívat sebe samé, než soutěžením s ostatními. Kdekoli nacházíme vysokou úroveň soutěžení, nacházíme také korupci, stres, nemoc a zranění. Žijeme ve vysoce soutěživých časech, ve vysoce soutěživém světě. Vytvořili jsme slavné fráze k zesměšňování soutěživosti jako „krysí závod“ nebo „držet krok se svým známým“ (volně přeloženo; v originále „trying to keep up with Joneses“ podle idiomu užívaného ve většině anglicky mluvících zemí). Ironií je, že náš známý se snaží držet krok, se svým známým, který se snaží držet krok s jiným svým známým a ten zase s jiným.. a to z jediného důvodu – protože náš známý trpí stejnou nemocí jako my – nevěří, že je dostatečně dobrý takový, jaký je. Takže se vždy snaží být lepší, což v naší společnosti znamená, pořídit si toho víc, což nemůže nikdy fungovat, protože tyto věci nám nikdy nemohou pomoci milovat více sebe samé nebo přijmout sebe samé takové, přesně takové, jakými jsme, což mně připadá jako jediný způsob, k setrvání v pokoji a spokojenosti.

BAN pro každého

Chtěl bych se s vámi podělit o dva odlišné příběhy, abych zdůraznil vlastní povahu jógové praxe. První příběh je o uznávaném kulturistovi, který se před několika lety objevil na mé lekci. Tenhle chlapík měl biceps skoro větší, než svou hlavu. Když jsme přešli do pozice psa tváří dolů, jeho paže se začaly hrozně třást. Nešlo mu do hlavy, jak se mohl tak rychle unavit, zatímco pro slečnu vedle byla pozice naprosto jednoduchá a pohodlná. Nakonec musel z lekce odejít, protože ho ruce neudržely. Když před tím na kolenou odpočíval, zmateně pozoroval, jak jsou všichni okolo naprosto v pohodě. Co si tento kulturista neuvědomil bylo, že ačkoliv byl velmi silný, možná silnější, než kdokoliv v místnosti, jeho krátké, pevné a příliš rozvinuté svaly mu ve skutečnosti bránily v rozsahu pohybu a vynakládal mnohem více energie a úsilí už jen k tomu, aby své končetiny protáhl. A proto se unavoval rychleji.

Druhý příběh je o hyperflexibilní mladé ženě, která pravidelně navštěvovala mé lekce. Byla velmi hrdá na to, že byla vždy nejohebnější osobou na lekci. Tento titul, nejohebnější, mohla získat pouze porovnáváním se s ostatními, takže jasně neporozuměla smyslu cvičení jógy/ásan. A tak, jednoho dne jsme na lekci zaujímali pozici předklonu v sedu. Když se tato dívka rozhlížela okolo sebe, zdálo se, že se slečna vedle ní dokázala dostat dál, než ona sama. Ačkoli se snadno dokázala dotknout hlavou svých nohou, slečna vedle byla čelem na prstech svých nohou. To vypadalo mnohem na mnohem větší ohebnost. V tom okamžiku, se ta hrdá, štíhlá dívka začala zoufale pokoušet dostat svou hlavu na svá chodidla, ale nedařilo se – a měli jste vidět tu frustraci v její tváři. Čeho si její soutěživá, roztěkaná mysl zapomněla všimnout bylo, že ve skutečnosti mohla být mnohem ohebnější, než slečna vedle, která vypadala, že je v pozici hlouběji. Šlo jen o to, že slečna vedle měla krátké nohy a dlouhý trup, což jí umožnilo dostat se tak snadno hlavou k prstům. Ona zatím měla krátký trup a dlouhé nohy; nikdy toho nemohla dosáhnout (bez vážného zranění), i když mohla být ve skutečnosti mnohem ohebnější.

Smyslem těchto příběhů bylo zdůraznit, jak značný efekt má tvar našeho těla na to, jak naše pozice vypadají a že žádní dva lidé na celé planetě (ani identická dvojčata) nemají stejné tělo, natož stravu, emoce, genetickou linii, zranění, atd. Porozumíme-li tomu, snadno si uvědomíme absurditu srovnávání a soutěžení s ostatními. Je to skutečně iracionální, zvláště-bavíme-li se o prevenci zranění a udržení zdraví/dobré kondice.

Pavel Hub
Autor DVD Ashtanga Vinyasa jóga pro začátečníky a středně pokročilé
Autor Vánoční výzvy
Autor online/USB kurzu Od začátku správně
15 let praxe: 6.000+ lekcí, seminářů, teambuildingových akcí a jóga víkendů
Studoval s top učiteli z Evropy, USA a Indie

Mým cílem je, abyste se cítili dobře nejen "na podložce", ale taky "mimo podložku." Abyste si každý den užili naplno, bez stresu a s náladou, kterou jen tak něco nerozhází :-)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů