OTÁZKY A ODPOVĚDI – II

1. Je možné začít cvičit i bez odborného dozoru, aniž bych si ublížila?
Určitě si neublížíte, pokud budete dodržovat jedno z hlavních jógových doporučení – ahimsa, nenásilí (např. v pozici se neprotahovat přes hranici nebo při pránájámě nezadržovat dech až do napětí). Ale co nejdříve po vyzkoušení nových ásan nebo i jakýchkoliv jógových technik bych doporučil navštívit lekci vedenou zkušeným učitelem/lektorem, který vám případné nedostatky opraví, abyste si nevytvořila špatné návyky.

2. Je lepší cvičit ráno nebo večer?
Jak se říká, sto lidí, sto chutí. Někdo se ráno prostě nedonutí a pro někoho jiného může být večerni cvičení tak povzbuzujici, že i když s ním skončí v 7[večer], nemůže ještě do dvou usnout.
Také jste již možná zjistili, že ráno jste ztuhlejší, ale zase máte více energie a večer jste víc rozhýbaní, ale energie už máte méně. Pro ty kteří rádi jedí, navíc může být večerní cvičení nepříjemným zásahem do jídelníčku, protože většina dynamických ásan (jógových pozic) vyžaduje, abyste před jejich praxí minimálně dvě hodiny nejedli (záleží na skladbě jídla a na vašem metabolismu).
Vyjdeme-li ale z tradice, cvičení ásan začíná pozdravem slunci a ten se cvičí ráno. Osobně cvičím ráno, a i když šly začátky velmi ztuha, tělo se časem podvolilo a při ranním cvičení jsem měl po čase větší rozsahy, než dřǐve ve večerních hodinách.
Navíc do dne vstupujete s „lehkou hlavou“ a nic vás jen tak nerozhází ;-)

BAN pro každého

3. Musím přestat jíst maso?
Je to stejné jako s cigaretami. Nemusite.
Pokud máte pocit, že byste maso jíst neměli, pak je samozřejmě lepší přestat. Pokud se vám ale masa vzdávat nechce, jezte jej tak dlouho, dokud vás bude uspokojovat.
Existuje spousta expertů, kteří budou tvrdit, že na zpracování masa není naše tělo či trávicí ústrojí dostatečně vybaveno a neříkám, že s nimi nesouhlasím. Zároveň ale musím dodat, že přestat jíst maso ze dne na den a trápit se tim, že jej nemůžete jist, protože cvičíte jógu, asi taky nebude řešením, které vás udělá šťastnými. Ideální bude, řídit se potřebami svého těla. Vaše tělo je dostatečně inteligentní na to, aby si řeklo, co chce. Stačí ho jen poslouchat.

Pavel Hub
Autor DVD Ashtanga Vinyasa jóga pro začátečníky a středně pokročilé
Autor Vánoční výzvy
Autor online/USB kurzu Od začátku správně
15 let praxe: 6.000+ lekcí, seminářů, teambuildingových akcí a jóga víkendů
Studoval s top učiteli z Evropy, USA a Indie

Mým cílem je, abyste se cítili dobře nejen "na podložce", ale taky "mimo podložku." Abyste si každý den užili naplno, bez stresu a s náladou, kterou jen tak něco nerozhází :-)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů