Vize - Jóga prakticky a srozumitelně

Proč název Yoga Libre

Jóga je často vnímána jako askeze, tvrdá disciplína a duchovní rituály. Až to skoro vypadá, že je pro každodenní život nepoužitelná.

Ale stejně jako před lety vznikla power jóga, aby světu ukázala, že cvičení ásan (jógových pozic) je vlastně nejzdravější a nejvyváženější fyzickou aktivitou, dostávají se postupně do povědomí i ostatní části jógy - ať už jsou to jámy a nijámy (jógová doporučení), pránájáma (dýchací techniky) nebo rovnou aplikace některých úryvků starodávných sanskrtských textů.

Kdo už se v jógovém světě trochu porozhlídl a sáhl i po nějaké klasické knize, může určitě potvrdit, že některé z nich jsou opravdu zajímavým čtením. Některé. V drtivé většině jde totiž, bohužel, jen o zdravější alternativu prášků na spaní.

Kolikrát se vám ale stalo, že vám něco nebylo jasné nebo nefungovalo, jedním způsobem, ale pak jste někde našli, viděli nebo vyzkoušeli jiný způsob a ono to najednou bylo naprosto zřejmé?

Vizí yogalibre.cz je interpretovat i to méně srozumitelné a náročnější srozumitelným a použitelným způsobem a ukázat, že ásany jsou teprve začátkem.

Přidejte se na Facebooku, Instagramu a na YouTube.

Název Yoga Libre mě napadl v roce 2009, když jsem přemýšlel, co by nejlépe vystihovalo můj přístup k józe a způsob, jakým ji sdílím dál - ať už skrz lekce a semináře, články nebo třeba příspěvky na Facebooku, na Instagramu a videa na YouTube.

Nejsem z těch, kteří by nutili k naprosto přesnému provedení ásán jen proto, že takhle to (údajně) před x lety někdo prohlásil a ani nelpím na rigidním dodržování všech pokynů, které jóga hlásá.

Jógu nelze pochopit jen čtením a povídáním si o ní. Aby ji člověk pochopil a dosahoval výsledků, musí především konat.

A i když jsou některé principy pro všechny stejné, každý z nás je jedinečný a proto každý může a měl by jít svou cestou - ty principy jsou totiž jen návody a doporučení. Jak je ale použijeme záleží na každém z nás.

A proto yoga libre, protože netrvám na tom, aby všichni dělali všechno stejně, ale aby se každý svobodně (libre) rozhodl, zda cokoliv z toho, co jóga doporučuje, dělat nebo nedělat.

Postavit se na vlastní nohy, nebýt zbytečně konformní a přijmout zodpovědnost sám za sebe.

Pavel Hub