Pavel Hub

Jmenuji se Pavel Hub a lekce jógy vedu od roku 2003. Od té doby jsem prošel mnoha pražskými studii i fitnesscentry (World Class, Dance Perfect, Holmes Place, Fit Top, Fortuna Fitness, Cybex Hilton Prague, Fit & Jóga, Pavla Club nebo buddhistické centrum Lotus), stejně jako semináři s českými i zahraničními učiteli (Dalibor Štedronský, Georg Woginger, Vijay Kumar, David Swenson, Danny Paradise, Nancy Gilgoff, Andrew Epller, Boris Georgiev,...) nebo kurzy jógy v Indii. 

Jsem autorem jógového online kurzu Od začátku správně a v současné době vedu soukromé lekce (v minulosti také firemní - mBank, Quinta Analytica), semináře napříč celou ČR (Zenergy Zlín, Majda Agency a Bailadora Brno, Pranava Ostrava, Magnolia Frýdek - Místek, BR Sport Centrum Rychnov nad Knežnou, Kredance České Budějovice, VŠTVS Palestra Praha) a pořádám jógové víkendy na horách a kurzy pro učitele jógy v Praze.

Rozhovor MF Dnes                  → Rozhovor Yogapoint                  → Rozhovor Jóga Dnes

foto: Michal Růžička, MAFRA

Můj příběh

Jak to všechno začalo
Na své první lekci jógy jsem se v roce 2002 ocitl naprosto neplánovaně.

Tenkrát jsem ještě bydlel ve Frýdku-Místku a měl jsem namířeno na pražský Jazz dance workshop. Když jsem se ale po 7 hodinové cestě vlakem, která zahrnovala i neplánovanou dvouhodinovou zastávku kdesi v poli, konečně dostal do pražských Jinonic, recepční mi sdělila, že lektorka je nemocná a tak nám jako náhradu připravili power jógu. Jógou nepolíbený, byl jsem správně vytočený 🙂

Za prvé jsem nevěděl, co to je, za druhé mě to nezajímalo, protože jsem se přijel naučit nové taneční prvky a za třetí jsem po té právě absolvované cestě, opravdu neměl chuť dělat kompromisy. Co mi ale zbývalo? Domů jsem se s prázdnou vracet nechtěl a tak jsem zůstal.

No... nebylo to vlastně až tak špatné - trochu flexibility jsem díky inspiraci filmy s Van Dammem měl 🙂 a Východ, který na mě z hudby, nesoucí se sálem, dýchl, mi byl vždycky tak nějak blízký.

O pár týdnů později jsem se zúčastnil jedné tanečně-aerobikové lekce Vaška Krejčíka v Ostravě, který místo klasického warm-up zařadil Pozdravy slunci. A když jsem se po pár dalších dnech přistihl, jak zkouším pozice a cviky, které jsem si z těch dvou akcí zapamatoval, začal jsem chtít víc. 

Power jóga
Po troše hledání a pár telefonátech jsem zjistil, že se za pár týdnů v Praze otevírá kurz pro lektory s Vaškem Krejčíkem a Lenkou Kýrovou. A protože tenkrát ještě moc lekcí power jógy nebylo (a už vůbec ne na Moravě), nezbývalo mi, než se do kurzu přihlásit. Aspoň jsem to mohl mít z první ruky 🙂

V závěru kurzu, jsem ale dostal nabídku na vedení lekcí v jednom rodinném klubu a po složení zkoušek ještě přímo od Vaška Krejčíka na lekce ve Factory Pro na Smíchově. A protože taková nabídka se neodmítá 🙂 zabalil jsem studium na SVOŠ v Ostravě, které mě stejně moc nebavilo a přestěhoval jsem se do Prahy.

Lidí na lekcích postupně přibývalo a po pár měsících se mi podařilo dohodnout spolupráci i s dalšími studii. Učil jsem ve všech možných časech a měl jsem dvacet lekcí týdně. Každý den jsem několik hodin cvičil, připravoval lekce a přemýšlel, jak to, co jsem si při cvičení uvědomil a dočetl se v knihách a na internetu, co nejlépe a co nejsrozumitelněji předávat na lekcích. 

Ashtanga Vinyasa jóga
Když jsem zase jednou studoval v internetové kavárně a už půl druhé hodiny se snažil nevnímat zapáleně diskutující skupinku Irů o videích z fotbalových zápasů, najednou se dočítám o nějaké ashtanga vinyasa józe, z které power jóga vychází.

Začal jsem hledat, co to ashtanga je a jestli ji náhodou neučí i někdo v Praze. Po chvíli se s potěšením dočítám, že ano a za pár dnů už si potřásám rukou s jedním ze dvou učitelů, Georgem Wögingerem, původem z Rakouska - po cestě do Indie, kde se potkal s Daliborem Štědronským (druhým ashtangistou), zakotvil v Praze. Některé lekce vedou spolu a některé každý sám, jak mi Georg potvrzuje informaci z webu.

Na úvod lekce Georg pronesl naprosto neškodnou větu: "Teď můžeme trochu dýchat." Jak se ovšem druhý den ukázalo, splnění tohoto požadavku pro mě znamenalo nový objev a horečku svalů, které jsem do té doby neznal. Jinými slovy, vypadalo to, že jsem poprvé v životě opravdu dýchal.

Hned další týden jsem dorazil na lekci i k Daliborovi. Dýchání už jsem měl jakžtakž natrénováno a ásany jsem díky každodenní praxi zvládl, ale dodnes vzpomínám, jak jsem s Dalim po lekci cestoval tramvají na úplně opačný konec Prahy, než jsem bydlel, jen abych se dozvěděl odpovědi na všechny své otázky, které se po každé Daliho odpovědi spolehlivě zdvojnásobily 🙂

Díky Daliho kontaktům se navíc v následujících dvou letech v Praze konaly workshopy s takovými ikonami ashtangy jakými jsou Danny Paradise, Nancy Gilgoff, Andrew Eppler nebo Boris Georgiev. Bylo to skvělé! Nemusel jsem nikam cestovat, ti nejlepší přijížděli sem.

BAN pro každého

Pravidelná praxe a vedení tak vynikajících učitelů se brzy projevily také na mém držení těla, vpadlý hrudník a dýchací problémy se staly minulostí a místo, abych o věcech dál jen teoretizoval, jak jsem měl ve zvyku, začal jsem je bezprostředně uvádět do praxe. Konečně jsem pochopil, že rozdíl mezi dělat jednu věc naplno, než mnoho jen okrajově, je opravdu markantní.

K Dalimu jsem chodil celkem tři roky a účastnil se i jeho víkendů s jógou. V mezičase jsem ještě absolvoval víkendový trénink pro učitele u Georga a týdenní výcvik pro učitele u Nancy.

Netrvalo dlouho a vedle lekcí power jógy ve studiích a fitcentrech, jsem si začal pronajímat prostory, kde jsem jednou týdně učil první sérii ashtangy - kdykoliv jsem viděl, jak to někomu v power józe jde a že má o jógu zájem, už jsem ho verboval na lekce ashtangy 🙂

Cvičili jsme v pronajatém studiu, v tělocvičně se zamrzlým topením a doslova ledovou podlahou nebo na chodbě, když nám ředitelka školy jaksi zapomněla oznámit, že tělocvična bude poslední školní týden plná učebnic. Jindy zase na pódiu kulturáku, kde nás přes prosklené dveře sledovali štamgasti s půllitrem v ruce, ale taky venku. A když nás bylo míň a počasí nám nepřálo, cvičili jsme v čajovně nebo u mě doma. Pravda, občas to bylo trochu hippie, ale všechny ty podmínky násobně vykompenzoval pocit, který se po každé lekci spolehlivě dostavil.

V lekcích power jógy jsem postupně začal aplikovat prvky ashtangy a bylo mi ctí, když mi Dali, při své další cestě do Indie, přenechal na tři měsíce vedení svých lekcí, stejně jako když jsem mohl asistovat Cliffu Barberovi, jogínovi, který žije u řeky na Krétě, více než dvacet let chodí bos a sjíždějí se k němu lidé z celého světa.

Moje jóga dnes
Dnes mám převážně soukromé lekce, workshopy, víkendy a kurzy pro budoucí učitele jógy, jak zmiňuji výše. A přestože je jóga mou velkou zálibou a zároveň zdrojem obživy a možná by i samotná vystačila k udržení zdraví, rád chodím taky do fitka, jezdím na kole, baví mě tanec a snowboard.

A k tomu všemu, stejně jako k psychické pohodě, mně jóga poskytuje skvělý základ. Děkuji, že se o něj můžu dělit i s vámi.