O ŽIVOTĚ S JÓGOU – ROZHOVOR PRO JOGADNES.CZ

Když jsem před lety začínal učit power jógu, jedny z prvních lekcí mně nabídl Vašek Krejčík, díky kterému se jóga v Česku stala velkým tématem. A právě pro Vaškův server jogadnes.cz jsme před pár týdny udělali rozhovor, který si dnes můžete přečíst. Hezký víkend 😉

Jak jsi se dostal k józe?
K józe jsem se dostal v roce 2002 díky Lence Kýrové a Vaškovi Krejčíkovi. Jakmile jsem si dodělal kurz pro lektory Power jógy, dostal jsem nabídku učit v tehdy největším fitness komplexu u nás, ve Factory Pro (nyní Holmes Place). O té doby jsem denně několik hodin cvičil, četl všechny dostupné knihy o józe a procházel články a videa na internetu, abych se dál zdokonaloval nejen v mé vlastní praxi, ale také, abych to vše dokázal co nejlépe předávat na lekcích. Jóga se stala mou obrovskou zálibou, byla mi sympatická svou filozofií, pomohla mi vyřešit zdravotní obtíže a dávala mně odpovědi na otázky, které přicházely i na ty, které teprve přijít měly. Jednoho dne jsem právě na internetu narazil na ashtanga vinyasa jógu a zjistil, že je to tradiční jihoindická jógová škola, z které power jóga vychází. Objevil jsem i dva učitele, kteří ashtangu v Praze vyučovali a za týden už jsem byl na jejich lekcích – nejprve u Georga Wögingera a za pár dní i u Dalibora Štědronského. Díky nim mé každodenní cvičení dostalo pevné základy a já mohl snadno pozorovat rychlé pokroky nejen v ásanách, ale také ve způsobu přemýšlení a řešení každodenních situací.

 

Proč jsi u jógy zůstal?
Po fyzické stránce je pro mě jóga tím nejzdravějším pohybem. Narozdíl od jiných sportů nebo fitness aktivit, je cvičení ásan vybalancované – všechny cviky se provádí na obě strany, takže nedochází k jednostrannému přetěžování a pozice zapojí opravdu všechny svaly. Praxi ásan často říkám balíček 3v1, protože během cvičící tělo nejen posílí, ale také protáhne a uvolní. Navíc působí do hloubky – na hluboko uložené svaly, na jednotlivé orgány i na psychiku. Po psychické stránce, je to skvělý nástroj, jak mít v hlavě pořádek a klid. Je to nástroj, skrz který je snadné mít plnou kontrolu jak nad tělem, tak nad myslí – což je často náročné. Včechny ty kroky (části ashtanga/rádža jógy) jsou jednoduše cvičeními, které postupně nabírají na náročnosti a jejich praxí získá člověk kontrolu i nad tím nehmatatelným/neviditelným – svými myšlenkami. K tomu dostane obrovskou podporu ve formě Jám a Nijám, desatera doporučení týkající se cvičícího samotného i jeho interakcí s okolím. A když zjistíš, že můžeš ovlivnit, jaké myšlenky si v hlavě necháš a máš zdravé tělo, které tě neomezuje, víš, že hranice si do cesty opravdu stavíme každý sám. Jóga má zkrátka obrovský potenciál. A ten člověk objevuje tím víc, čím dál jde.

BAN zdrav problemy

Je jóga každodenním společníkem tvého života a pokud ano, jak se to projevuje?
Každý den cvičím minimálně pozdravy slunci. Ať už mě v ten den čeká jakkoliv náročný program, když docvičím, je to jako by všechny ty situce, čekající na vyřešení, ustoupily do pozadí a já mám před sebou čistou rovnou cestu a všechny problémy jsou tak nějak menší. No a samozřejmě jsou to lekce, na kterých je skvělé to, že se potkám s lidmi, kterým jóga sedla jako mně. Je skvělé být na jednom místě se stejně a vesměs pozitivně naladěnými lidmi a moci s nimi sdílet to, co jsem za uplynulý týden zjistil – zvlášť, pokud to v kombinaci s jednotlivými technikami udělá jejich další dny plnější a šťastnější.

 

Co je pro tebe na józe přitahujícího?
Použil bych dvě slova – východní moudrost. Už na základce mě přitahoval Východ právě díky přístupu k životu, díky své moudrosti. Samozřejmě to znaji všichni kluci, kteří koukali na akční filmy. Všude, kde bylo nějaké bojové umění, byl vždy i nějaký mistr, který pokaždé pronesl něco strašně moudrého a bylo vymalováno 🙂 Pamatuji si, jak jsem asi v patnácti četl Oshovu Cestu bílého oblaku a nad zapálenou vonnou tyčinkou jsem pak zkoušel poprvé meditovat. Prostě jsem napodoboval to, co tihle moudří mistři dělali 🙂 K tomu jsem časem přidal i kung fu, ale teprve když jsem začal poznávat jógu, nabralo to praktickou formu a já se cítil jako ryba ve vodě. A co se týče samotného cvičení, od začátku mě jóga zaujala díky tomu, že k ní člověk nic něpotřebuje. Žádné speciální oblečení, obuv nebo vybavení, žádný velký prostor ani speciální podmínky. Prostě se stačí postavit nebo sednout a „seš v tom.“ A to i když člověk není vůbec ohebný – ke každé pozici existuje několik jednodušších variant, takže s cvičením ásan může začít opravdu každý.

 

Hledáš/ máš k józe ještě nejaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?
Kdysi jsem četl článek o tom, jestli jóga samotná stačí k udržení kondice. Podle výzkumů, uvedených v tom článku, stačí, ale i když mně cvičení ásan ukázalo, jak obrovských a rychlých výsledků se dá dosáhnout, když se naplno pustíme do jedné věci, aktivit mám více. Kromě pozdravů slunci, vlastní série ásan, pránájámy a několika očistných technik, jezdím dvakrát týdně na kole, dvakrát týdně plavu a dvakrát týdně si v kombinaci s crossfitem zaběhnu pár kilometrů.

 

Řekl bys, že zájem o jógu vzrůstá?
Rozhodně. Je to vidět na každém rohu. Neustále vznikají nová studia, blogy, eshopy a akce, každou chvíli dokončí kurz nová skupinka lektorů, kteří se pro kurz rozhodli nezřídka i proto, že už je nebaví práce v korporátu a učit jógu jim dává (větší) smysl, což je skvělé! Dříve byly jógové semináře doménou velkých měst. Když se ale podíváš, kde všude se konají semináře dnes, vidíš, že je tady obrovská komunita. A ta se stále rozrůstá. Jeden můj známý kdysi řekl, že jeho snem je, aby jednou všichni dělali jógu. Musím říct, že napoprvé mně to přišlo trochu jako utopie, ale když nad tím tak přemýšlím, nebylo by to opravdu skvělé? Existuje tolik druhů cvičení ásan, tolik výkladů, tolik oblastí jógy a tolik přístupů – neznamená to nutně, že každý musí cvičit pozdravy slunci. Jóga je především o tom, co se odehrává mimo podložku, to na podložce je jen takový trénink, pozastavení, určitou analýzou toho, kudy a jak jdeme a nasměrování kudy a jak půjdeme dál.

 

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?
Těch účinků je mnoho, ale namátkou třeba: uvolnění, zbavení stresu, zvýšení sebevědomí, redukce váhy a vytvarování těla, zdraví, dobrá nálada, větší soustředěnost a trpělivost, zbavení se nefunkčních a zastaralých návyků.. Tohle vše je opravdu možné a možné také je, že někdo si přijde na lekci prostě jen vyčistit hlavu. Nechce žádné dýchací techniky a už vůbec netouží po osvícení. A to se mi na józe líbí, nikomu nic nevnucuje. Jak jsem uvedl, jóga pomáhá zlepšit trpělivost, což je skvělá zpráva hlavně pro ty, kteří jsou rozmrzelí, když se problému, který si skrz jógu přišli vyřešit, nezbaví po pár lekcích nebo dokonce hned. Pokud jsme si na svůj problém zadělávali několik let, je zřejmé, že jen tak nezmizí. Možná to nebude znít úplně příjemně, ale jóga nám připomíná, že jsme součástí přírody. Pomáhá nám naladit se na přirozené rytmy, které v každodenním shonu a pod tlakem okolí ignorujeme a pak se divíme, kde se všechny ty nemoci a problémy berou. Jógové techniky nám mohou pomoci nalézt příčinu a postupně ji eliminovat nebo se jí i úplně zbavit. Některé věci se ale dlouhou dobu odehrávají pod povrchem a nemusí být viditelné. Jablka ale taky nesklízíme sotva jsme zasadili jabloň.

 

Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia, nebo instruktora?
Úplně bych nesázel na certifikát, kterým se instruktor pyšní, zaměřil bych se spíše na jeho výsledky a praxi. Hledal bych odpovědi na otázky jak začal, co jej k józe vedlo, co o něm říkají ti, kteří už jeho lekce navštívili a když už jeho lekci absolvuji, jak sedl mně osobně? Záleží mu na tom, jak lekci zvládám? Dává mi dostatek prostoru nebo mě do věcí tlačí? Když něco nevím nebo mi něco nejde, jak k tomu přistupuje? Jak dpovídá na mé otázky? – a opravdu píši Jak, ne nutně Co odpovídá, protože i když nebude znát odpověď na všechny mé otázky, hodně by mně pomohlo, kdyby mě alespoň přibližně nasměroval k někomu/něčemu, co mě k odpovědi dovede. Jednoduše, chtěl bych vědět, že má zájem mi pomoci. Na druhou stranu bych se měl na pozoru před různými šarlatány – v dnešní době, kdy se s ezoterikou setkáváme na každém kroku, mi připadá, že spousta lidí si tak nějak poletuje a chybí jim pevné ukotvení, nejsou nohama na zemi. Je sice hezké když ti někdo začne povídat, jak ti vyčistí čakry a že se na tebe napojí, ale trochu bych se zamyslel, jak moc takového člověka znám a na základě čeho mu tolik důvěřuji. A pokud bych s jógou teprve začínal, rozhodně bych vyzkoušel více stylů a více učitelů. Snadno se totiž může stát, že člověk natrefí na styl, který je pro něj jako stvořený, ale zavrhne ho kvůli tomu, že mu nesedl lektor nebo naopak, zavítá k prima lektorovi, ale protože je na něj lekce příliš pomalá a on se nudí, jógu zavrhne. Přitom by stačilo jít třeba na power jógu nebo na ashtangu.

 

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?
Nedávno jsem slyšel o knize, ve které autoři upozorňují na to, jak škodlivá jóga může být. A můj indický učitel při výkladu pránájámy poznamenal, že práce s kundaliní (pránou, která začné nést tento název, jamile vstoupí do sušumny) může být nebezpečná jako lev, slon nebo had, když si s ní budeme zahrávat bez určitých pravidel. A právě o těch pravidlech to je. Jsou samozřejmě ásany a techniky, které se dají naučit z knih a videí a pro případné ověření jejich správného provedení může stačit dobře položený dotaz zkušenému učiteli. Ale tím hlavním, doporučením je nenásilí, ahimsa. Spousta mých přátel a kolegů si přivodila zranění jen kvůli tomu, že toto doporučení nerespektovali. Vím, že není lehké odolat, když už chybí jen pár centimetrů nebo klidně i milimetrů od zaujetí vysněné pozice nebo se rozhodnout, že zvládneme ještě deset dalších dechů, jen abychom už byli v cíli. Pak se ale není co divit všem těm natrženým kolenním vazům, nataženým svalům, vybočeným krčním obratlům nebo dlouhodobě zvýšeným teplotám. Je to souboj s egem a trénink trpělivosti a všichni ví, že ani jedno z toho není snadné zdolat. Pokud to ale zvládneme, ta plynulost a lehkost se zakrátko promítne i do dění mimo podložku.

 

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?
Nemusí. Ale pokud se jím člověk chce stát, rozhodně bych nedoporučoval stát se jím ze dne na den, pro tělo to může být šok. Také „vegetariáni začátečníci“ často neví, jak vhodně potraviny kombinovat, takže tělu brzy mohou začít chybět důležité prvky a zdravotní problémy jsou na světě. Podle mě by měl člověk poslouchat své tělo. Tělo je velmi inteligentní a cvičením ásan a pránájámy se jeho signály stanou zřetelnější. Je sice hezké být vegetariánem z etických důvodů a ještě se odkazovat na nenásilí, ale pokud nevíme jak vegetariánskou stravu správně poskládat, ubližíme hlavně sami sobě. Každopádně, pokud to zájemce s jógou myslí vážně a chce jít dál, než se jen párkrát za týden protáhnout, na vhodné skladbě stravy by měl zapracovat. Nevhodná strava jej bude brzdit. Jen škoda, že to tady s vegetariánskou stravou není jako v Indii. S obědy za dvacku a tak bohatým výběrem jídel, to je pak skoro nepochopitelné vegetariánem nebýt 🙂

 

Jak se stravuješ ty?
Převážně lakto-ovo vegetariánsky, ale sem tam si nějaké maso dám. Poslední dobou mě čím dál víc zajímá taky ajurvéda, takže už hledám kurzy a pročítám první knihy a těším se, co nového se zase naučím.

 

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace…jóga je pro tebe?
Jóga je pro mě základem pro vše ostatní. Beru ji jako nástroj, díky kterému je můj život v mnohém jednodušší a plnější.

 

Děkujeme za rozhovor! -jd-

Pavel Hub
Autor DVD Ashtanga Vinyasa jóga pro začátečníky a středně pokročilé
Autor Vánoční výzvy
Autor online/USB kurzu Od začátku správně
15 let praxe: 6.000+ lekcí, seminářů, teambuildingových akcí a jóga víkendů
Studoval s top učiteli z Evropy, USA a Indie

Mým cílem je, abyste se cítili dobře nejen "na podložce", ale taky "mimo podložku." Abyste si každý den užili naplno, bez stresu a s náladou, kterou jen tak něco nerozhází :-)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů