Z JOGÍNOVY KNIHOVNY XV – O MYSLI

Po delší době je tady příspěvek z jógínovy knihovny.
Celá jóga je o mysli – je to soubor nástrojů, tipů a triků, jak ztišit mysl a dostat se k tomu, co je za ní, za myšlenkami.
Proč se do stavu „za myslí“ dostat, na to si každý musí odpovědět sám.
Být sám sebou? Dostat se ke zdroji spokojenosti? Přestat být otrokem své mysli a změnit své myšlenkové vzorce?
Autor Prentice Mulford sice nepřistupuje k tomuto tématu z jógového pohledu, o to zajímavější ale kapitoly knihy O mysli jsou. Díky své srozumitelnosti jsou totiž použitelné i pro ty, kteří jógu berou jen jako cvičení pozic.

Ukázky:
Není v tom žádná zásluha, když je někdo chudý nebo když si přeje, aby jím byl. Chudoba a „zlé časy“ v dětství nás nevyvíjejí rychleji a nerozvíjejí naše dobré vlastnosti, jak by tak rádi mnozí dokazovali. Právě tak byste mohli říci, že rostlina, která ve svém mládí má nedostatek vzduchu, slunečního světla a vody, stane se tím spíš zdravou a tím dříve ponese ovoce.

Hlavním prostředkem k udržení a zvětšení síly tělesné i duševní je výcvik ducha i těla dělat jen jednu věc v určité době.
Upnout všechny myšlenky potřebné při vykonávání nějakého činu na tento čin a odstranit všechny jiné myšlenky, které se onoho činu netýkají. Ta slova znamenají, že každý čin našeho života, od uvazování tkaničky obuvi, psaní dopisu nebo ořezávání tužky, má být vykonáván s přesností, péčí a dokonalostí. Můžeme ho nazvat jedním slovem – soustředěnost.

Jestliže myslíte na jiné věci při chůzi, vydáváte sílu dvěma směry zároveň. Domníváte se, že akrobat by mohl tak snadno vyšplhat ručkováním po provaze, kdyby nevložil do tohoto činu celou svoji mysl právě tak jako sílu? Či si myslíte, že řečník by dovedl rozechvět shromáždění, kdyby musel při svém řečnění obracet mlýnský kámen? A přece, kolikrát ve svých skutcích obracíme takový mlýnský kámen, když přemýšlíme plánovitě o nějaké věci, zatímco konáme nebo pokoušíme se konat věc jinou?

Pamatujte si – a toto je jedno z nejobtížněji pochopitelných, ale zároveň i nejúžasnějších sdělení – pamatujte si, že nehledě na to, v čem těžká situace spočívá, kde je, koho postihla, nemáte pacienta, kromě sebe. Nemusíte udělat nic jiného, než přesvědčit sebe sama o pravdě, jejíž projev si přejete spatřit.

Ukázky jsou z překladu knihy z r. 1991, nakl. Eugenika.
Knihu i s novým překladem i obalem je možné koupit například v knihkupectví Kosmas.

Pavel Hub
Autor DVD Ashtanga Vinyasa jóga pro začátečníky a středně pokročilé
Autor Vánoční výzvy
Autor online/USB kurzu Od začátku správně
15 let praxe: 6.000+ lekcí, seminářů, teambuildingových akcí a jóga víkendů
Studoval s top učiteli z Evropy, USA a Indie

Mým cílem je, abyste se cítili dobře nejen "na podložce", ale taky "mimo podložku." Abyste si každý den užili naplno, bez stresu a s náladou, kterou jen tak něco nerozhází :-)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů