JÓGA MŮŽE VYLÉČIT TRAUMA

Originál článku najdete zde

Jóga a trauma
Život je investicí a investice do spekulativním podniku může přinášet vysoké zisky. Věřím ale, že nejvyšší výnosy přicházejí z investic do lidí, ne do produktů. Když jsem čelila traumatu – mimořádné události, blízké smrti, v roce 2012 – byla to investice zasahujících doktorů do času a odborných znalostí, co zachránilo můj život. Mou oporou byla také loajální rodina a přátelé.

Během výletní plavby lodí okolo Portugalska u mě došlo k protržení jícnu a minuly čtyři dny, než mně tuto diagnózu detekovali. Záchranná loď mě převezla do nemocnice v Portu a to už většina mých hlavních orgánů selhávala.

Využití jógy k uzdravení
Mé šance na přežití operace byly pouze 20%. Chirurg prohlásil, že můj relativně mladý věk (bylo mi padesát) a můj jinak nadprůměrně dobrý zdravotní stav (učila jsem 12 lekcí jógy týdně) jim usnadnil práci.

Když jsem se po 12 dnech probrala z pooperačního komatu, byla jsem zaintubovaná, protože jsem nedokázala dýchat bez pomoci. Výsledkem bylo, že mé hlasivky byly dočasně paralyzovány, takže mluvit jsem dokázala jen ztěžka. Musela jsem se šest měsíců spoléhat na výživu trubičkou a můj trávicí trakt musel být chirurgicky upraven.

Naštěstí, i když jsem ležela v nemocniční posteli, stále jsem mohla cvičit mnoho jógových technik. Ke zvýšení kapacity svých plic jsem využila „břišního dýchání“ – rozpínáním spodní části trupu, abych využila spodní laloky plic. Také jsem podle starodávné moudrosti jógy přemítala, relaxovala a napojovala se na ni.

Moc zpracovávání
Jednoho dne mně a mému manželovi zdravotní sestra přinesla kopii studie, která ukazovala, že založení deníku a pravidelné zápisky pomáhají obnovit pacientovo fyzické i psychické zdraví. A tak jsem si začala psát deník.

BAN zdrav problemy

Použila jsem e-maily, které můj manžel psal, aby rodině oznámil můj závažný stav, jako úvodní zápisky. Po té, 1. prosince 2012, jsem napsala své první zápisky. Ty byly naplněny poděkováními mému stvořiteli. Hluboce jsem věřila v terapeutické přínosy svých zápisků. Otevření tohoto vnitřního dialogu pro mě bylo osvobozením od bolesti, zkoumáním mé duše, aby pomohla uzdravit mou mysl a tělo.

Využití mé zkušenosti k pomoci ostatním
Dnes aktivně vyhledávám způsoby jakými bych mohla pomoci najít klid těm, kteří trpí traumaty, zkoumáním jejich fyzického a spirituálního skrz psané slovo. Vliv, jaký na mě měl stav blízký smrti se těžko vyjadřuje, aniž by zněl otřepaně, ale mnohem více si cením schopnosti dýchat a jíst.

Cením si těchto naprosto základních faktů spolu s postupným návratem fyzické síly. Ačkoliv ještě nedokážu své tělo bez problémů udržet v pozicích jako je pes tváří dolů (kvůli jiné pozici mého žaludku, v oblasti hrudní kosti), hledám způsoby, jak zůstat aktivní.

Ironií je, že všechny tyto překážky vedly k obrovské vnitřní svobodě. Když provedete půst, máte možnost osvobodit nebo vyjádřit svou duši. Nejdříve jsem se bála přijmout omezení svého těla protože jsem si myslela, že ztratím svou identitu – po tom všem jsem už nebyla schopna učit jógu. Místo toho tato zkušenost otevřela a osvobodila mou schopnost milovat hlouběji a dávat najevo vděčnost. Nyní mi dává větší smysl vážit si své rodiny, komunity a stvořitele.

V hebrejštině mají pro vděčnost spojení Hakarat Hatov (uvědomit si to dobré). Snažím se nezaměřovat se na to, co mi zdravotní krize vzala, ale spíše na to, co mi dala. Náš nejmladší syn ztratil kontakt se svou kamarádkou z dětství, dokud se nezačala zajímat o můj zdravotní stav. Z mé zdravotní šlamastyky vykvetl románek a v lednu se vzali.

Z podložky do světa
Můj závazek pomoci ostatním, je naplňován mou účastí v programu Hadassah Leadership Fellows (HLF). Bylo mi ctí, spojit síly s dvaceti třemi ženami z různých zemí, když byl HLF spuštěn v roce 2013.

Čerpal inspiraci z příběhu dvou sester, které byly v roce 1913 vyslány organizací Hadassah na první zdravotnickou sionistickou misi do Palestiny, aby vedly mobilní nemocnici. Z této nemocnice postupně vznikla Hadasská zdravotnická organizace – komplex o velikosti 305 tisíc m2, ve kterém je ročně léčeno milion pacientů.

Obrovsky obdivuji tyto dvě sestry, stejně jako svůj lékařský tým, který učinil tuto cennou investici.

Pro mě není lepší investice, než investice do do života!

Pavel Hub
Autor DVD Ashtanga Vinyasa jóga pro začátečníky a středně pokročilé
Autor Vánoční výzvy
Autor online/USB kurzu Od začátku správně
15 let praxe: 6.000+ lekcí, seminářů, teambuildingových akcí a jóga víkendů
Studoval s top učiteli z Evropy, USA a Indie

Mým cílem je, abyste se cítili dobře nejen "na podložce", ale taky "mimo podložku." Abyste si každý den užili naplno, bez stresu a s náladou, kterou jen tak něco nerozhází :-)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů