Druhy jógy - vyberte si ten pravý

ASHTANGA VINYASA JÓGA
Dynamické cvičení ásan v přesně daném pořadí. Čtyři série ásan, zahrnující specifické dýchání (udžají), koncentrací (drišty) a propojení pohybu a dechu (viňása). Cílem je soustředěnost způsobující zahřátí celého těla - svaly se snáz protáhnou a zbaví napětí, rozprouděná krev zbaví tělo toxinů a dýchání proti odporu eliminuje dýchací obtíže a zpevní svaly udržující vzpřímenou postavu.

O ashtanze se můžete více dočíst zde. Pokud vás zajímají kurzy Ashtanga Vinyasa jógy, jděte na tuto stránku. Výhodnou alternativou je pak tato jóga pro začátečníky online nebo na DVD.

smiley happyTato jóga je pro vás, pokud požadujete rychlý progres, zřetelné účinky a chcete vypnout - díky vždy stejnému pořadí ásan, totiž nemusíte řešit jaké ásany, proč a v jakém pořadí cvičit. Prostě jednou se systém naučíte a po zbytek života máte vystaráno 🙂

smiley sadToto cvičení není vhodné líné lidi.

BALA JÓGA - JÓGA S DĚTMI
Skvělá příležitost k aktivně strávenému času se svou ratolestí. Začít můžete klidně od dvou měsíců a pokud to máte do vhodného studia daleko, můžete se inspirovat videi na Youtube - videa najdete hlavně v anglickém jazyce a tak můžete spojit příjemné s užitečným a pojmout tento čas i jako minilekce angličtiny jak pro sebe, tak pro své děti 😉 

smiley happyPříznivě ovlivníte neuromuskulární vývoj dítěte, zlepší se jeho soustředěnost a vnímavost a setkáte se s podobně smýšlejícími maminkami.

 

smiley sadStejně jako u jiných stylů jóg platí, že průběh a pojetí lekce se mění lektor od lektora. Pokud vám jeden nesedne, vyzkoušejte jiného. Může se stát, že se objevíte ve skupině a u lektorky, kde se lekce spíše prokecá místo procvičí, což v případě, že jste spíš pro akci, může vaše představy a nadšení pro jógu s dětmi snadno zklamat.

BIKRAM JÓGA
Sestava 26 pozic, která se cvičí při teplotě 42°C. Záměrem zakladatele Bikrama Choudhuryho bylo napodobit klima, které je běžné pro Indický subkontinet.

smiley happyNa tuhle jógu si zajděte, pokud jste hodně ztuhlí nebo pokud vám nevadí horko a máte raději spíše cvičení typu bootcamp (vojenský výcvik) - lektoři vás totiž budou k zaujetí ásan povzbuzovat celkem výrazně. Ale ono to v tom horku ani jinak nejde. V den cvičení rozhodně nepodceňte pitný režim.

smiley sadCvičení není vhodné pro kardiaky. Rovněž doporučuji zvýšenou opatrnost, pokud váš denní režim nezahrnuje příliš pohybu - svaly díky zahřátí mohou hodně povolit a rychle vás pustit do takových kloubních rozsahů, na které zřejmě nebudete zvyklí a při nepozornosti mohou snadno vést ke zranění.

DANCE JÓGA
Spojení jógových pozic a tance. Lekce této jógy u nás naleznete hlavně pod vedením Pavly Rožumberské.

smiley happyPokud rádi tančíte a chcete se při tom i trochu protáhnout, nebo byste rádi do tanečních kroků a variací přidali symboliku dálného východu, dance jóga pro vás bude to pravé.

smiley sadLekce příliš nedoporučuji, pokud hledáte jen jógové ásany (ať už kvůli původnímu záměru jógy nebo proto, že se neradi učíte taneční variace) nebo pokud naopak hledáte jen tanec.

DŽAPA JÓGA
Džapa znamená opakování (manter). Mantry jsou buď slabiky, slova nebo celé věty které mají za úkol zklidnit (TRAE) mysl (MANAS) a říká se, že opakování manter je jednou z nejrychlejších cest, jak dosáhnout osvícení.

smiley happyTuto jógovou praxi bych doporučil spíše těm, kteří jógu berou více jako duchovní cestu, než jen jako fyzické cvičení. A taky těm, kteří rádi zpívají nebo těm, kteří se bojí, že zpívat neumí - džapa totiž není o tom, že musíte přesně zvládnout celou stupnici, i přes nevycvičený hlas s vámi mantra může zajímavě rezonovat.

smiley sadDžapu zkuste až se na ni budete cítit, rozhodně se do ní nenuťte.

HATHA JÓGA a její obdoba INTEGRÁLNÍ JÓGA
Klasický jógový styl využívající ásany, aby tělo zbavila neduhů a překážek na cestě k vyššímu cíli (osvícení). K nespočtu ásan ještě přidává řadu očistných (krije) a dýchacích (pránájáma) technik. Jde spíše o pomalejší formu cvičení, i když sem tam můžete narazit i na dynamičtější lekci. Asi nejznámější skupinou, ve které se hatha jóga cvičí, je Jóga v denním životě.

smiley happyTento přístup ke cvičení ásan si oblíbíte, pokud upřednostňujete dlouhé výdrže prokládané pauzami a vnímáním pocitů a vjemů, které se po právě provedených ásanách v těle rozhostí. Vhodné spíše pro ty, kteří mají rádi klid.

smiley sadPokud vaše myšlenky snadno rozptýlí vaši pozornost, po tomhle cvičení na tom nejspíš budete úplně stejně.

HORMONÁLNÍ JÓGA
Jejím cílem je především reaktivace produkce a harmonizace hormonů žen, aby odstranila nebo alespoň zmírnila širokou škálu problémů, plynoucích právě z hormonální nerovnováhy, nezřídka způsobené užíváním antikoncepce. Této jógové terapii dala vznik Dinah Rodrigués. Vychází z technik hatha jógy a kundalini jógy a z tibetských technik práce s energií.

smiley happyHormonální jóga pomáhá například při následujících: ztrátě menstruace a ovulace, polycystické vaječníky, inkontinence, předčasná menopauza, premenstruační syndrom.

smiley sadPři kontraindikacích, kterými mohou být například zánět vnitřního ucha, velký myom, nespecifikované bolesti břicha, pokročilá osteoporóza nebo i těhotenství je vhodné cvičení tohoto systému nejprve konzultovat s lektorkou.

IYENGAR JÓGA
BKS Iyengar [bí kej es ajengar] měl stejného učitele jako Pattabhi Jois [patáby džojs], od kterého se do světa rozšířila ashtanga vinyasa jóga. BKS Iyengarovi ásany velmi pomohly se zdravotním stavem. BKS Iyengar při své učitelské praxi zpozoroval, že mnoho studentů má s pozicemi potíže. Jak se snažil studentům pomoci, začal využívat různé pomůcky pro podporu a upevnění těla (dnes jsou to popruhy, cihličky, speciální polštáře, deky, židle). S postupem času a praxe studenty motivoval k jejich odložení. Západní svět začal tento styl výuky, zaměřený na precizní nastavení pozic s využitím pomůcek, označovat jako Iyengar jógu. Iyengar sám tvrdil, že učí jógu. 

smiley happyV lekci Iyengar jógy sice neprojdete desítkami pozicale za to si můžete být jisti, že je všechny proberete do detailu.

 

smiley sadIyengar či spirální jóga vám pravděpodobně nesedne, pokud se rádi spoléháte jen na vlastní tělo (bez pomůcek) a neradi přerušujete proud série ásan.

JIVAMUKTI JÓGA
Jógový styl původem ze Spojených Států, kde jej založili Sharon Gannon  a David Life. Stojí na pěti principech - šastra (studium jógových textů), bhakti (oddanost), ahimsa (ne-násilí), nada (zvuk, hluboké naslouchání) a dhyana (meditace) - a lekce zahrnuje cvičení na základě dechu propojeného s pohybem, meditaci a relaxaci, to vše prodchnuté tzv. Fokusem pro daný kalendářní měsíc (esejí psanou zakladateli).

smiley happyTuto jógu vyzkoušejte pokud chcete do hloubky obsáhnout více jógových oblastí (zmíněných v popisu).

 

smiley sadLekce vám možná nesednou, pokud jste zvyklí cvičit v tichosti/bez hudby či manter.

JÓGA PRO TĚHOTNÉ
K názvu snad zbývá jen doplnit, že je tento typ jógy vhodný jak pro ženy, které již s jógou mají zkušenosti a nerady by s ní v průběhu těhotenství přestaly, tak pro ty, které by naopak právě v tomto krásném období s jógou začaly

smiley happyVytvoříte si lepší kontakt sama se sebou a se svým miminkem, snáz pochopíte některé změny a fyzické procesy svého těla, psychicky se více uvolníte a naučíte se pracovat se svým dechem, což vám pomůže při porodu.

smiley sadVšeobecné doporučení zní necvičit v prvních třech měsících těhotenství, kdy dochází k procesům spojených s uhnízdění vajíčka až po vytvoření všech orgánů plodu.

KUNDALINI JÓGA
Kundalini je název pro pránu (vitální energii), která když pomocí specifických technik vyšplhá podél páteře jednotlivými čakrami a až k té nejvyšší, jogín dosahuje osvícení. I když se tak nestane přes noc, vedlejší účinky těchto technik přinášejí energetické povzbuzení, pružnou páteř a uvolnění.  

smiley happyKundalini jóga se vám bude líbit, pokud byste rádi v jedné lekci spojili několik technik, konkrétně ásany, mantry, dechová cvičení a meditaci

smiley sadTento styl se vám pravděpodobně nebude zamlouvat, pokud máte raději dynamické cvičení ásan a pokud byste pro každou ze zmíněných technik upřednostnili samostatnou lekci.

MOHENDŽODÁRO JÓGA
Soubor meditačních, dýchacích a tantrických technik a práce s čakrami. Je určena všem ženám. Naučí se pracovat se svou sexuální energií, porozumí svým gynekologickým problémům a zlepší  své zdraví.

smiley happyPráce s vnítřní ženou, porozumění procesům vnitřní ženy, zkvalitnění milování, posílení svalů pánevního dna, techniky pro dosažení orgasmu.

smiley sadPři zdravotních problémech je vhodná konzultace s lektorkou.

PARTNERSKÁ JÓGA, AKRO JÓGA
Pokud byste rádi získali tipy, co a jak cvičit doma s partnerem, manželkou nebo jak osvěžit skupinovou lekci, zkuste akro jógu nebo partnerskou jógu. S cvičením ásan podle původního záměru (zbavit tělo nemocí, posílit a protáhnout svaly, aby zvládlo techniky vedoucí ke zklidnění mysli) sice nemá moc společného, ale za to je to skvělá zábava.

smiley happyAkro jóga a partnerská jóga vám může pomoci zlepšit napojení a vnímání partnera, do určité míry posílit koncentraci  a v neposlední řadě je to výborná možnost jak si s partnerem užít společný čas

smiley sadJak akro, tak partner jóga je spíše o zábavě, balanci a spolupráci s druhým, proto pokud hledáte cvičení, kde se můžete soustředit sami na sebe nebo cestu ke zklidnění mysli, poohlédněte se spíše jinde.

POWER JÓGA (flow jóga, vinyasa jóga, core jóga, jógalates,...)
Spojení Power jóga vzniklo v USA na konci 80. let a přišel s ním Bryan Kest, aby pojmenoval "styl jógy," který vyučoval a odlišil jej od ashtanga vinyasa jógy, z které pocházejí jeho základy. Je to v podstatě okleštěná verze ashtangy a hatha jógy, protože - jak by řekli jógíni - jde o pouhé ohýbání těla různými směry, žádný velký důraz na dýchání, drishti nebo vinyasu, případně na hlubší, než fyzický záměr.

Tak či tak je to právě power jóga, díky které zaznamenala jóga v Česku cca od roku 2002 takový boom. Většina původních aerobikových nadšenkyň již začínala být znuděná hopsáním ve stále nových choreografiích a power jóga byla přesně tím impulzem, který potřebovaly. A jak brzy - nejen ony, ale postupně i řada dalších nových přívrženců - zjistili, jóga nutně nemusí znamenat jen pouhé sezení a kroucení kotníkem nebo dokonce stažení se do ústraní.

 smiley happyPower jóga vás bude bavit, pokud vyhledáváte dynamičtější aktivity a pokud nehledáte žádný hlubší (duchovní) smysl, než si jen zacvičit a  protáhnout se. Až na některé základní pozice, bude každá lekce jiná.

smiley sadNečekejte příliš systematické cvičení  (jak od power jógy, tak od ostatních stylů jako flow, vinyasa, atd.)  v tom smyslu, že byste šli na pár lekcí a pak si jednoduše cvičili doma. Budete muset neustále přemýšlet, které pozice a proč cvičit a nebudete se moci ponořit do toho opravdového flow, při kterém vypnete a myšlenky zmizí.

SPIRÁLNÍ JÓGA
Spirální jóga vychází z Iyengar jógy a je obohacena o moderní poznatky z trojrozměrného spirálního pohybu (Spiraldynamik), principy myofasciálních (svalovovazivových) řetězců a energetických linií v souladu s funkční anatomií lidského těla (kineziologie).

smiley happyV lekci spirální jógy sice neprojdete desítkami pozic, ale za to si můžete být jisti, že je všechny proberete do detailu a budete se učit chápat směřování pohybu a jednotlivých pozic. 

smiley sadIyengar či spirální jóga vám pravděpodobně nesedne, pokud neradi přerušujete proud série ásan.

TANTRA JÓGA
Tradiční učení, které je dnes na mnoha místech kvůli špatné interpretaci spojováno s volnou sexualitou.

smiley happyTahle jóga se vám bude zamlouvat, pokud byste raději pronikli za hranice ásan a přidali k nim také pránájámu (dechové techniky), mandaly/jantry (geometrické obrazce) a mantry.

smiley sadSexualita v tantře představuje možnost vstoupit do vyšších stavů vědomí, proto pokud vás zajímá tento účel, pravděpodobně budete muset chvíli hledat toho správného lektora, jelikož dnes většina lekcí a seminářů s názvem tantra představuje spíše orgie.

Pokud vám nejde tolik o cvičení ásan, ale o jógu jako duchovní záměr, pak vás bude zajímat spíše jeden ze čtyř hlavních směrů:

Bhakti jóga - cesta oddanosti, uctívání

Džňána jóga - cesta rozlišování 

Karma jóga - cesta činu

Rádža jóga - královská jóga

Pro více informací o těchto druzích jógy doporučuji odbornou literaturu, např. Úvod do filozofie a praxe jógy od Ph.Mr. Rudolfa Skarnitzla.

CHYBÍ VÁM ZDE NĚKTERÝ DRUH JÓGY?
Pokud znáte další druhy jógy a chtěli byste je zde nechat zařadit, napište mi a pokud se Váš návrh nezařadí do žádné z výše uvedených skupin, rád jej zde zveřejním.

 

Kam dál

Dočetli jste až sem a chcete o józe vědet více? Přejděte na tuto stránku, prečtěte si ebook nebo, pokud chcete rovnou začít cvičit, přihlašte se do online kurzu. Potřebujete-li s čímkoliv poradit nebo Vám zde není cokoliv jasné napište.