CO MAJÍ SPOLEČNÉHO VÁŠ OBLÍBENÝ CITÁT A VAŠE PRAXE?

Originál článku najdete zde.

 

Skutečně rozumíme významu?
Miluji citáty o józe nebo o osvícení a sleduji, jak je spousta lidí sdílí na facebooku, twitteru a jiných sociálních médiích. Některé jsou malebné a jemné, jiné inspirující a povzbudivé. Většinou je beru na zřetel. Například tento: Jóga nás učí „léčit,“ co nemůže vydržet (přetrvat) a vydržet, co nemůže být „vyléčeno.“

Zní to dobře, ale otázkou je, co dobrého pro nás citát udělá. Věřím, že pouhé přečtení neudělá nic… Ale pokud si jej zapamatuji, ztotožním se s ním a nechám jej, aby po nějaký čas vedl mé myšlenky a činy… pak může ovlivnit mou praxi a můj život.

Všichni zažíváme určitou míru stresu v různých oblastech, od parkovacího místa po vztahy: zažíváme nespočet výher a proher, modliteb a kritik, obávané i důvěru posilující události. A všichni se rádi chytíme něčeho, co nám pomůže vyrovnat se s vrtkavým osudem a ztrátou kontroly.

 

Víc, než jen citát
Citát ale není magickou formulí, vyžaduje více. I když to někdy není jednoduché, věřím, že jediná cesta, jak pojmout své cvičení, je cvičit, jak nejlépe umím a tím zažiju plný význam citátu.

Pokud moc necvičím, pokud se bojím otevřít a nechat přínosy očistného proudu prostoupit mou duši, vzpomenu si na tu nejzákladnější pointu cvičení této dávnověké transformují praxe. Jsem si vědom toho, že změna není vždy snadná. Pokud by byla, lidé by nebyli spoutáni řetězy svého vlastního konání.

Řetězy a pravidla v našem světě fungují velmi dobře, drží nás spoutané v přetrvávajícím zajetí, které by bylo lepší změnit. Jóga nám umožňuje zaměřit sé právě na tyto řetězy, protože nejhlubším záměrem jógy je osvobození se z tohoto pevného sevření.

BAN pro každého

Vyžaduje to úsilí
To ovšem vyžaduje velké úsilí a ne všichni jej vyvinou, pokud nevidí dostatečně velkou odměnu.

Byl jsem zvyklý na skutečnost, že když člověk vloží úsilí do vzdělání, později bude odměněn; pokud zaměstnanec vložil úsilí do své práce, šéf mu zvýšil plat, pokud měl někdo pověst úspěšného člověka, přicházely k němu samé dobré věci a pokud se někdo držel posvátných principů, nabyl přízně vyšší moci.

Ale náš svět se změnil a tato změna nás může transformovat. Upustil jsem od víry v systém pravidel a odměn – zdá se, že se porouchal – a přesměroval jsem pozornost na jógu a přínosy, které jóga přináší mně, i lidem v mém okolí.

 

Staňte se citátem
Je jednodušší vylosovat si nějaké číslo nebo si vybrat citát a doufat v lepší výsledky s narychlo zamumlanou modlitbou nebo desetiminutovou meditací. Ale k nárůstu odvahy a k transformaci dojde spíše díky následujícímu:
– Navštěvujte více lekcí a vydejte v nich ze sebe to nejlepší
– napravujte nezdravé návyky
– smýšlejte podle svého nejhlubšího přesvědčení
– věnujte své úsilí růstu a vytrvejte

Jednoho dne pak překvapeně dojdete ke zjištění, že jste se stali citátem. Ne milým citátem, ne starobylým citátem, ani silným, ale citátem měnícím život. To bude zmíněnou odměnou.

 

Pavel Hub
Autor DVD Ashtanga Vinyasa jóga pro začátečníky a středně pokročilé
Autor Vánoční výzvy
Autor online/USB kurzu Od začátku správně
15 let praxe: 6.000+ lekcí, seminářů, teambuildingových akcí a jóga víkendů
Studoval s top učiteli z Evropy, USA a Indie

Mým cílem je, abyste se cítili dobře nejen "na podložce", ale taky "mimo podložku." Abyste si každý den užili naplno, bez stresu a s náladou, kterou jen tak něco nerozhází :-)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů