Ti z nás, kteří se věnují józe pravidelně, (ideálně) získáváme z cvičení mimo jiné bdělost, větší otevřenost, moudrost, přijetí, zaměření a soustředěnost a zklidnění. Ovšem cvičení bdělosti nemusí skončit opuštěním studia. Níže popisuji několik způsobů, jak zůstat bdělí i v každodenním životě. Při začleňování těchto elementů zkuste využít toho, čemu Daniel Siegal říká „COAL“ mind – Curious, Open, Accepting, and Loving; tj. mysl, která je zvědavá, otevřená, akceptující a milující/láskyplná.
Originální verzi článku nejdete nahttp://www.semperviva.com/2013/04/being-mindful-off-the-mat-how-to-live-each-day-more-mindfully/
Vypněte telefon. Ano, vypněte. Ne ztište. Prostě tu hračku vypněte.
Před pár týdny mi přestal fungovat telefon, když jsem byla ve Whistlerských horách, což mě naučilo několik věcí, o které bych se s vámi chtěla podělit:
Check-in v Symphony Bowl (lyžařská oblast ve Whistlerských horách, pozn. překl.) opravdu není důvodem pro to, kupovat si nový telefon. Co je ale důležitější, technologie zabíjí naši schopnost být spontánní a bdělí. Dovolte mi to trochu rozvést:
Mezi utopením mého iPhonu a hledáním náhrady uběhl týden, kdy jsem byla bez telefonu. Bylo to frustrující, vzrušující (ano vzrušující – myslím, že až tak nepřeháním), osvobozující a poučné. V momentech, kdy jsem bývala znuděná nebo úzkostlivá a vytáhla jsem z kapsy telefon, aby mě rozptýlil, jsem nyní nic takového udělat nemohla. Přejít z jednoho místa na druhé se stalo jen chůzí, spíše než chůzí a smskováním nebo chůzí a posloucháním hudby nebo podcastu. Neměla jsem neustálou potřebu „kontrolovat“ svůj telefon mezi schůzkami nebo když jsem byla s přáteli. Naučila jsem se věnovat pozornost místo rozptylovat se. Zůstat v přítomnosti místo ponořit se do přerušované konverzace nebo prohlížení svého kalendáře. Naučila jsem se pozorovat a doslova prožívat, spíše než brouzdat Facebookem nebo zpravodajskou aplikací. A tak, místo abych vnímat přestávala, vnímat jsem začala – svůj dech, to, co se děje v těle, vjemy při chůzi, listy na stromech, mraky, zvuky a pachy – vjemy, které bych si nikdy neuvědomila (nebo neocenila), kdybych s sebou měla telefon. Zkuste si dát někdy takovou abstinenci také. Nechte telefon doma nebo ho vypněte. Slibte sami sobě, ž nebudete odpovídat, průběžně jej kontrolovat nebo jím brouzdat. Zvedněte oči od displeje a uvidíte, o co přicházíte.
Přerušte multitasking
Já vím, já vím. Tohle je proti všemu, co nás učili o efektivitě a produktivitě. Ale, multitasking je antitezí vědomé činnosti. Je téměř nemožné být prezentní se sebou samými a se svými vjemy. Nemluvím jen o zřejmém multitaskingu – vyřizování telefonního hovoru zatímco kontrolujeme e-mailovou schránku, posloucháme hudbu, jíme oběd a protahujeme hamstring – to vše zároveň. Multitasking je taky přemýšlení o budoucnosti nebo minulosti, zatímco děláme některou z předchozích činností. Zkuste dělat jen jednu věc najednou a přeneste svou pozornost do přítomnosti. Nemusíte ze svého života odstranit všechen multitasking, ale vyzvěte sebe samé k tomu, abyste během dne udělali alespoň pár věcí vědomě.
Například ráno – dejte si sprchu vědomě, vědomě si čistěte zuby, vědomě řiďte auto. Nalaďte se na svůj dech, vjemy svého těla, širokou paletu barev svého okolí. Během pauzy pijte kafe vědomě, vědomě jezte, jděte ze své kanceláře do kuchyňky vědomě. Přerušte multitasking a možná zjistíte, že jste klidnější, máte více energie a jste aktivní součástí (spíše, než bezmocnou obětí) svého světa.
Doufám, že se vám některé z těchto strategií podaří začlenit do vašeho dne a že výsledkem bude prezence ve vašem skvělém životě.