Ashtanga Vinyasa jóga

Když okolo roku 2002 začal boom cvičení ásan (jógových pozic) v Česku, bylo to díky power józe. Ta vznikla v USA na sklonku 80. let právě z ashtanga vinyasa jógy [čti aštanga viňása] a hlavní rozdíl mezi těmito dvěma přístupy spočívá právě v cvičení ásan

Zatímco power jóga je jen pouhým zaujímáním ásan nebo možná jetště lépe pouhým ohýbáním těla s různorodou skladbou, ashtanga je propracovaným systémem, kde hlavní roli hraje hluboké a vyrovnané dýchání, propojení dechu s pohybem a fokus.

Navíc jsou zde ásany cvičeny v různých posloupnostech, známých jako série (jsou celkem čtyři) a každá z ásan se zaujímá na určitý počet dechů (většinou pět), aby v těle došlo k reakcím a účinkům, kterými konkrétní ásana disponuje.

Když půjdete k deseti různým lektorům power jógy, budete cvičit deset různě sestavených lekcí - pořadí ásan, ale i jejich výběr (ásan totiž existují tisíce), se bude lišit.

Naproti tomu ashtanga je všude stejná. Ať už budete cvičit v Česku nebo kdekoliv jinde na světě, půjde vždy o stejné série a stejné ásany.

Možná si říkáte, že cvičit stále dokola to samé je nuda. Na druhou stranu, pokud se něco chcete naučit opravdu dobře, vybudovat si perfektní základy a pochopit základní principy, jak to uděláte? Rutina je v takovém případě nejlepší nástroj

Navíc budete díky neměnnému postupu schopni mnohem snáz, zřetelněji a v poměrně krátkém čase vnímat svůj pokrok i účinky.

Nemusíte také přemýšlet co a v jakém pořadí budete zrovna dnes cvičit. Jednoduše se nadechnete a vplujete do proudu známých pohybů a technik, při kterých nebude nic narušovat vaši pozornost, ani soustředění. Všechny starosti a úkoly budete moct na chvíli hodit za hlavu. Na konci se budete cítit svěží a o deset let mladší

A pokud někdy budete chtít zařadit další ásany nebo si rovnou sestavit vlastní sérii, budete přesně vědět, jak na to a jak to v jiných, třeba i mnohem náročnějších ásanách, udělat, abyste z nich vytěžili maximum. Zkrátka, co se v ashtanze naučíte, jinde, jako když najdete 🙂

Chcete s ashtangou začít hned?

Pokud vás Ashtanga Vinyasa jóga zaujala a chtěli byste si její základy vyzkoušet hned, přihlašte se do jedinečného online kurzu - ušetříte čas, protože nebudete muset nikam dojíždět a zároveň, díky možnosti pouštět si videa třeba 50x znova, získáte takové znalosti a zkušenosti, že budete moci ásany  klidně i vyučovat. Více informací a možnost přihlásit se do kurzu naleznete na této stránce.