Čas dovolených je sice v plném proudu, ale pokud tu svou ještě plánujete a navíc byste během ní rádi zlepšili nebo možná dokonce odstartovali svou jógovou praxi, připravil jsem pro vás v dnešním příspěvku pár tipů na dovolenou v samotné kolébce jógy, v Indii. Konkrétně zavítáme na místo, odkud se do světa rozšířila jedna nejoblíbenějších jógových škol Ashtanga Vinyasa jóga. Vítejte v jihoindickém Mysore.
Jak se tam dostat
Mysore je poměrně civilizované a bezpečné, cca miliónové, město, proslulé svým hedvábím, santalovým dřevem a z něj vyráběnými oleji. Stejně jako na většině indického území se i zde, bez větších problémů, domluvíte anglicky.
Nejrychleji se do Mysore dostanete, když doletíte do Bangalore a odtud zbývajících 140 km zvládnete autobusem (Rs. 300)*, taxíkem (Rs. 3.000), případně letadlem (Rs. 4.500). Dobrodružnější povahy mohou letět do Mumbai nebo Dillí a odtud se vydat třeba vlakem. V tomto případě ale počítejte s prodloužením cesty o 40 hodin, a s tím, že za vlak dáte tolik, jako za stejně daleký, ovšem jen hodinový let. Navíc rezervace vlaku po internetu je poměrně komplikovaná, třeba už jen proto, že po vás bude rezervační systém vyžadovat indické telefonní číslo. Pokud se ale pro vlak přece jen rozhodnete, doporučuji alespoň druhou třídu s klimatizací.
Jakmile dojedete do Mysore, začnou vás brát útokem všichni rikšové (toho ale určitě nezůstanete ušetřeni ani na letišti ): Kam máte namířeno, odkud jste a proč jste tady? Všichni si s vámi budou chtít podávat ruku, protože pro mnohé budete stále ještě raritou.
Tip: Pokud pojedete do Mysore z Bangalore busem, zkuste redbus.in neboksrtc.in.
Kde se ubytovat?
Zapomeňte na cedule typu Zimmer frei, žádné nenajdete. Buď se můžete zeptat přímo některého z rikšů – pokud to ale uděláte, stejně jako o ceně za odvoz, buďte připraveni smlouvat i o ceně za ubytování, rikša vám určitě nedoporučí nikoho nejlevnějšího – nebo se můžete předem domluvit skrz shalu (jógovou školu), kde jste si domluvili jógový kurz.
Ani v prvním případě se sice nemusíte obávat nějakých horentních sum – stejně jako vše ostatní, je v Indii i ubytování třikrát levnější – pokud však nutně nevyžadujete luxus, místo za pronájem, můžete peníze využít na cestování nebo na kurzy, které jinde nejsou jen tak k mání – např. hra na sitár, tradiční indický tanec nebo ayurvédské masáže s učitelem, v jehož rodině se tomuto řemeslu věnují po generace.
Jen pro představu dodávám, že cena za velmi jednoduchý pokoj, se společným soc. zařízením vyjde na Rs. 6000/měsíc, s vlastním zařízením na Rs. 8.000+ a pokud budete mít štěstí, můžete si za Rs. 20.000 pronajmout celý dům i se zahradou.
Tip: Najděte si ubytování v domě s plochou střechou – většina takových střech je nájemníkum přístupná a na nich se pak dělají výborné večerní dýchánky (a nemyslím tím cvičení pránájámy )
Kam na výlet
Ve městě
Nejméně vzdáleným výletním místem, které byste rohodně neměli vynechat, je Chamundi hill a na něm stojící chrámy. Nejznámější z nich nese název Chamundeshwari temple a stejně jako v jiných chrámech, ale i v pouhých místnostech domu, platí, že obuv zůstává venku. Na Chamundi hill se můžete dostat jakýmkoliv dopravním prostředkem po cestě nebo zdoláním tisícovky schodů.
Druhým objektem, který určitě nezůstane bez vašeho zájmu je Mysorský palác, kde doporučuji jak denní prohlídku s audio průvodcem, tak večerní podívanou na nasvícený palác. A když se vám poštěstí, zahraje vám k tomu i vojenský orchestr.
Mimo město
Jakmile se trochu rozkoukáte, stojí za to vyrazit i za hranice města.
Pokud nechcete vše vymýšlet sami, stačí navštívit stránky gomowgli.in nebo na stránce flourish.co.uk rozkliknout sekci MYcycle tours, kde Vám navrhnou několik výletních variant.
S Go Mowgli jsme jeli tři a pronájem auta i s benzínem a řidičem, 2 průvodci a malé občerstvení nás každého vyšel na Rs. 1600, podívali jsme se na čtyři zajímavá místa a strávili skvělý den s dvěma novými známými.
No a jak už název napovídá, s MYcycle jsme celý výlet absolvovali na kolech – podívali jsme se, na typické indické domy z hlíny a palmových listů, zjistili, jak se 100% přírodní cestou vyrábí cukr a podívali se k několika chrámům a posvátným místům.
Tip: Pokud si půjčíte auto na vlastní pěst, nejezděte ani po dálnicích příliš rychle, nezřídka se totiž stane, že se na vaší dvouproudové straně objeví v protisměru třeba pár volů, táhnoucí vůz s cukrovou třtinou.
Kam za jógou
Nejjednodušší je ještě z pohodlí domova navštívit stránky některé z jógových škol – např. Mysore Mandala (ashtanga.org) nebo Mystic school (mysoreyoga.in) a vše si dopředu domluvit.
Skvělý adjustment na ashtangu pak dostanete u Vijaye Kumara (ashtangasaadhana.com – Rs. 8.500/m) a pokud vám ranní lekce budou málo, přihlašte se ještě na záklony třeba k Vijayovu bratrovi, Vinayovi (pranavashya.com – Rs. 9.000/m).
Říkáte si, proč jsem ještě nezmínil školu Patabhiho Joise a.k.a. Main Shalu?
I když po Pattabhiho smrti lekce plně převzali jeho dcera Saraswathi a její syn Sharath, škola tím na své slávě neutrpěla, možná spíše naopak. A tak, pokud netoužíte po lekci se 100 cvičícími, s relaxacemi v okolí záchodové mísy a to vše navíc s pekelně drahým paušálem, můžete kurz v této škole s klidem vypustit.
Jestli ale máte zájem o opravdovou jógu, rozhodně si v Mandale dejte kurz filozofie s Dr. Nagarajem.
Tip: Ať už si budete domlouvat kurz v jakékoliv škole, nezapomeňte, že jednáte s Indy => pokud vám po několikáté neodpoví na e-mail, urgujte je telefonicky – se skype kreditem vás to vyjde jen na 30 haléřů za minutu. Btw. sezóna trvá cca od října do dubna.
Kam na jídlo
Najíst se můžete na každém rohu a to klidně za Rs. 20. Ovšem ne všechna místa poskytnou alespoň jakous takous čistotu. Indové navíc restaurace/jídelny označují nápisem hotel.
V Gokulam
Nalpak – klasická indická jídelna, s klasickými cenami. Neurazí, nepřekvapí. Ale obsluha je milá a snaživá.
Pelican Pub – venkovní restaurace s klasickou hospodou naproti. A u večeře můžete na obrazovce sledovat třeba zápas mezi Indií a ostatními zeměmi v kriketu, nejpopulárnějším národním sportu.
V Lakshmipuram
Mahesh Prasad – nejznámější jídelna v Lakshmipuram, kde vás opravdu velké menu vyjde na Rs. 70. Navíc můžete odkoukat, jak se jí jednotlivé pokrmy rukou.
Mandala shala cafe – za pár rupií vám po ránu připraví skvělou ovesnou kaši s medem a spoustou ovoce. Mají nejlevnější lassí (sladké, slané i ovocné) a vynikající zeleninové a ovocné saláty.
Friend’s garden cafe – tady najdete opravdu přátelskou atmosféru. V podstatě jíte v obýváku rodiny, které tenhle dům patří. A vařit zde umí všichni. Pokud si z jejich umu chcete něco přivézt domů, rádi vás to za 300 rupií a 3 hodiny v kuchyni naučí.
Maya Cafe – skvělý ice mint tea a taky místo, kam byste měli zavítat, až si budete chtít dát od indické kuchyně pauzu – výborné těstoviny s pestem byste si neměli nechat ujít.
Olive Garden – restaurace ve wellness & spa resortu, ve kterém vám Indii budou připomínat jen číšníci a lasagne podávané s pečivem.
Heritage – Příjemná restaurace s poměrně širokým výběrem a to i co se týče vína a piva. Jen počítejte s tím, že když se vás číšník na závěr zeptá, zda chcete platit dohromady nebo zvlášť a vy odpovíte, že zvlášť, s lehce zklamaným výrazem ve tváři odvětí, že platit zvlášť sice možné je, ale je to poněkud komplikovanější
Hotel Regalis (opravdový hotel) – asi se shodneme, že hotelové snídaně nic nepřekoná.
A po úžasné all-you-can-eat snídaní za legračních Rs. 350, už se stačí jen odkutálet k hotelovému bazénu (ještě jednou Rs. 350), kde se budete cítit jako ve filmové scéně z 50. let, až k vašemu lehátku přistoupí jeden z obsluhujících číšníků se slovy: „Your tea, sir.“
Tip: Nebuďte pozadu a vytvořte si nový návyk – každý den si dejte šťávu ze zeleného kokosu. Prodavače kokosu najdete na každém rohu a časem si určitě najdete svého nejoblíbenějšího.
Doprava po městě (i mimo něj):
Při zapůjčení skútru počítejte s vratnou zálohou minimálně Rs. 5.000 a někdy i s dotazem na řidičský průkaz. Někteří pronajímatelé ale netrvají ani na mezinárodním řidičáku a pokud se držíte předpisů a nejezdíte zbytečně rychle nebo v protisměru (což je vzhledem k ježdění vlevo celkem nasnadě), policie si vás ani nevšimne. Samotná cena za měsíční pronájem skútru je pak Rs. 1.800 a víc.
Auto je nejlepší půjčit si i s řidičem a spíše na cesty mimo město. Ve městě je to s autem zbytečně komplikované a nepraktické.
Cestování rikšou vás vyjde na 25 rupií za první dva kilometry a pak na 10-12 rupií, za každý další kilometr. Po 22. hodině si navíc připravte 1,5 násobek ceny. Stejně, jako když se vás do rikši nasouká více, než 3 a jeden bude muset sdílet sedačku a půl řídítek s řidičem
Autobus je další možností, ale ten spíše využijete na cestu do centra a do jiných „významnějších“ částí města. Na rozdíl od rikši vás ale zase vyjde na čtvrtinu.
Tip: Před cestou rikšou si od někoho místního zjistěte, jaká je rozumná cena za cestu do vašeho cíle a rikšovi pak před cestou řekněte, kam chcete vzít za tuto cenu. V případě navyšování ale přidejte max 10-15 rupií. Když nebude souhlasit, vezměte si jinou rikšu – okolo jich určitě vždycky pár bude.
Další tipy
Příliš nedoporučuji potulovat se ulicemi v noci, když už většina města spí – krávy, které jste na ulici mohli celý den potkávat, už sice někde klimbají, ale za to psi, kteří přes den většinou pospávají, se najedou probudí a svá terirotia chrání často víc, než je nutno. Nezřídka zaútočí i do vlastních řad. Proto, pokud už někde v noci musíte cestovat, vezměte si raději rikšu, i když jen na kilometr.
Na nákupy je nejlepší čtyřpatrový obchoďák big bazaar a v centru nezapomenutelná tržnice Devaraja market.
Suvenýry – ovšem v tom nejlepším slova smyslu – pak naleznete o kousek dál v Cauvery Emporium. A pokud zatoužíte splynout s davem, oblečení na míru vám z vybraných látek ušijou za pár rupií.
Pro menší nákupy, týkající se hlavně drogerie, postačí všudypřítomné stánky, označeném křížem – ve většině z nich si lze taky dobít kredit. Mimochodem volání a smsky vás v rámci Indie vyjdou na Rs. 5/min resp. Rs. 1/sms. Internet pak na Rs. 250/1GB/m nebo Rs. 750/4GB/m. Vyberte si Vodafone nebo Airtel.
V každodenním 38 stupňovém vedru asi na sladké příliš chuť mít nebudete, ale pokud přece jen, připravte se na to, že i obyčejná mléčná čokoláda je tak sladká, že ji nejspíš po pár dílcích vyhodíte. A sladký je tady i chleba – ten náš klasický totiž nahrazují všechny druhy placek – naan, čapátí, papadam.. snídaně s nimi jsou ale o dost zdravější variantou.
Závěrem
K vstupu do Indie budete potřebovat víza, která vám vystaví proti zaplacené letence, fotce 5×5 cm, vyplněnému a vytištěnému dokumentu na stránceindianvisaonline.gov.in/visa a poplatku ve výši 800,- Kč. Pokud potřebujete víza s více vstupy, cena bude nepatrně vyšší. Od všeho raději mějte připravenou i kopii a na ambasádu přijďte chvilku před otvírací dobou – ušetříte si zbytečné čekání kvůli odbavení předchozích příchozích.
Ať už se vydáte přímo do Mysore nebo plánujete navštívit více destinací, určitě doporučuji zastávku v očkovacím centru (avenier.cz) a poradit se, která očkování absolvovat. Neměla by chybět žloutenka A a B, meningoková meningitida, ani tyfus. Není zrovna potěšující vyrazit na 4 týdny do Indie a k vůli tyfu dva tři týdny proležet v posteli. S očkováním začněte alespoň 6 týdnů před odletem.
Kromě hromady fotek a spousty nových FB kontaktů si domů odvezete i kousek asie a věci už nikdy nebudou jako dřív
Co se ale s velkou pravděpodobností nezmění, bude touha podívat se sem v budoucnu ještě jednou.
*Rs. = indické rupie; 100 rupií pořídíte za cca 30,- Kč.