Vítejte v krysím závodě. Ačkoliv si tak nějak udržujeme fenomén zvaný “moderní společnost,“ úsilí, které toto udržování vyžaduje, má obrovský dopad na naše mysli, těla i duše.
Ať už žijete ve městě, v jeho blízkosti, či mimo něj, neustálému každodennímu shonu (krysímu závodu) se zkrátka nevyhnete. Je také velmi obtížné vyhnout se v našem životě lidem, kteří jsou pod neustálým stresem, ať už z boje o pouhé přežití nebo ze snahy být úspěšný.
Originální anglickou verzi článku najdete zde
Dálnice a nehody na nich, dopravní zácpy a každodenní dojíždění, pracovní zátěž, rodina, zločiny, náklady na bydlení, reklamy, billboardy, všudypřítomná inzerce, nevyžádaná reklama, e-mail, hlasová schránka, různá hlasová upozornění, mobilní telefony, pevné linky se záznamníky – zhodnocení, devalvace, inflace, úrokové míry, burzovní indexy, fůze, koupě firem, převzetí firem, bankrot, financování a refinancování (chtěli byste si půjčit ještě víc peněz?), smog, skládky, ozón, déšť, deštný prales (to, co z nich zbylo), globální oteplování, odlesnění, nárůst populace, varování před nebezpečím hrozícím při plavání v moři, bezpečný sex, abstinence, kondomy, aids. Možná jste moc hubení? Moc tlustí? Moc vysocí? Moc malí? Nebo snad nemáte správnou barvu pleti? Jste moc staří? Moc mladí? Nejste moc hezcí? Nebo jste příliš hezcí? Moc drazí? – Už je toho trošku MOC! Plastičtí chirurgové, umělá prsa, chtěli byste si nechat zvětšit penis? Anti-interupce, anti-depresiva či anti-perspirant (tedy, že není normální se potit?), neslušná nahota? (zahalte si tělo!), nespavost, nevěra, odsouzení, přetvářka, nové technologie, zastaralý počítač (který jste si pořídili včera). K mému novému telefonu jsem dostal uživatelskou příručku o 90 stranách – má 10 000 funkcí! Dokáž mi to někdo vysvětlit?
Omlouvám se, nechal jsem se trochu unést. Ať už tomu budete věřit či ne, to vše, je jen velmi malá a nepatrná část všech možných stresových faktorů, které nejen, že nás ovlivňují každý den, ale i každou minutu daného dne. Na většinu z toho už raději ani nereagujeme, jinak bychom byli úplně přetížení! Není asi překvapením, že stres je příčinou č. 1 absence v práci, společnosti to stojí miliardy a dost možná i biliony dolarů. Stejně tak čím dál, tím více nemocí, které sotva zvládnu vyjmenovat – počínaje vředy a srdečními nemocemi konče – jsou příčinou č. 1 předčasného úmrtí v USA.
Někdy lidé dokonce i praktikují jógu způsobem, který tento neustálý stresový syndrom podporuje – znáte to, soutěživě, kriticky, reaktivně. Tento syndrom k nám však stěží pronikne v pozici mrtvoly (šavásáně), ačkoliv může! Vysvětlím vám to: Myšlenky, sny nebo fantazie jsou spojené s pocity, které mají dopad na tělo a vyvolávají napětí. Je evidentní, že čím je pocit intenzivnější, tím je napětí větší. Myšlenky spojené s negativními zážitky, minulost či budoucnost, vzrušující či strašidelné sny nebo fantazie mohou všechny způsobit napětí v mysli a těle. Samotná myšlenka dokáže uvolnit sekreci hormonů a chemických prvků do krevního oběhu, což vyvolá mentální či fyzickou reakci. Srdeční tep se může zvýšit, může dojít ke zvýšení krevního tlaku, hypertenzi, žaludek může produkovat kyseliny, můžou ztuhnout svaly, atd…Takže v pozici mrtvoly dochází k nácviku, samozřejmě. Nemysleli jste si snad, že si jen lehnete a budete fantazírovat či snít? 🙂 Ale to už přece víte. Tak snadné to není. Ale cvičení je jednoduché!
Osobně mám nejraději dvě techniky (ačkoliv je určitě množství dalších, o kterých ani nevím):
Pozice mrtvoly je sama o sobě mocným nástrojem proti neustálému stresovému syndromu a všeobecně snižuje stres. Je to jednoduchá a velmi účinná technika a je zároveň časem pro relaxaci, zotavení a obnovu po energizujícím cvičení ásan.
Pozice mrtvoly je mezistupeň mezi tím, co jsme udělali a tím co teprve uděláme. Jako například po operaci – taky neodejdete z nemocnice ihned po zákroku, ale strávíte v nemocnici nějaký čas, abyste se zotavili. Podobně je to i s jógou – po jógových ásanách děláme šavásanu (poslední ásanu). Někde jsem dokonce slyšel, že pozice mrtvoly by měla být zaujata po třetinu času z celkové doby, po kterou jste praktikovali ásany. Já vím, zdá se to hodně, ale odpočívejte minimálně 5 minut. Pokud cvičíte déle, než hodinu a půl, odpočívejte dalších 5 minut za každou další půlhodinu, kterou cvičíte navíc.
S tím mají lidé opravdu problém. Jednoduše to nechápou. Ego, úzkost, celková nervozita a netrpělivost vám nedovolí být tady a teď. Mějte na paměti, že stále praktikujete jógu. Nereagujte na nic, dál dýchejte, vracejte se ke svému dechu nebo vnímejte své tělo. Možná, že to nebude egoisticky uspokojující, ale je to pozice, kterou potřebujeme ze všeho nejvíce. Ne jen po vydatném cvičení ale hlavně před nebo po dlouhém dni!!!
Namaste,
Bryan